Stategia dla mieszkańców i z myślą o nich

Zasadnicze pytanie na jakie odpowiadać ma strategia to: „Gdzie Racibórz będzie za 10 lat?”. Biorąc pod uwagę plany, za 10 lat Racibórz ma być lepiej skomunikowanym miastem, rozwijającym się pod względem przedsiębiorczości, współpracy transgranicznej, ma stać się ugruntowanym ośrodkiem naukowym. Wszystko to na bazie ekologii, bo z tego właśnie miasto słynie. Strategia Rozwoju Miasta Racibórz jest dokumentem, w którym planuje się i wybiera najważniejsze kierunki rozwoju miasta. Obecna strategia kończy swoją żywotność w roku 2006, więc istnieje potrzeba jej aktualizacji oraz przedłużenia – do 2015 roku.

Dokument opracowywany była przez specjalny zespół. Wybrano cztery pola strategiczne, na których będzie opierał się rozwój miasta: pole gospodarcze, przestrzenne, społeczne, zarządcze.
Wypracowano wizję rozwoju, która składa się z czterech kompononetów:
1. Racibórz będzie miastem różnorodnie atrakcyjnym: do zwiedzania, mieszkania, zatrzymania się przejazdem, do inwestowania, z ofertą dla studiujących i uczących się; 2. Racibórz będzie miastem dobrze skomunikowanym;
3. Racibórz będzie miastem ekologicznym, rekreacyjnym, otwartym na turystów;
4. Racibórz będzie wykorzystywał i rozwijał tradycje przemysłowe i handlowe oraz współpracę transgraniczną.

Strategia, która działać będzie do 2015 roku nie będzie się wiązała bezpośrednio z wydatkowaniem środków finansowych. Na jej bazie planuje się wkrótce przygotowanie dokumentu operacyjnego, opisującego konkretne zadania realizowane w najbliższych latach. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbliża się okres programowania budżetu unijnego a my nie chcemy przespać tego faktu. Chcemy porządnie przygotować miasto do absorpcji środków pomocowych z Unii Europejskiej – mówi Rafał Jasiński, naczelnik Wydziału Rozwoju i Współpracy Zagranicznej.

Zasadnicze pytanie na jakie odpowiadać ma strategia to: "Gdzie Racibórz będzie za 10 lat?". Biorąc pod uwagę plany, za 10 lat Racibórz ma być lepiej skomunikowanym miastem, rozwijającym się pod względem przedsiębiorczości, współpracy transgranicznej, ma stać się ugruntowanym ośrodkiem naukowym. Wszystko to na bazie ekologii, bo z tego właśnie miasto słynie.
Aktualizacja strategii wnosi przede wszystkim bogatszy opis. Dokładniej został zbadany temat demograficzny, społeczny, gospodarczy. Uważam, że została zrobiona lepiej i na pewno lepiej posłuży w przygotowywaniu innych dokumentów, np. planu rozwoju lokalnego – komentuje Jasiński.

Wiele z założeń planu strategicznego, który obecnie się kończy, udało się zrealizować. Część z nich jest nadal w toku i będzie kontynuowana w nowym planie. Do niej zalicza się np. rozwój układu komunikacyjnego – udało się zrealizować przebicie ulicy Pocztowej, co w najbliższych latach znajdzie swój ciąg dalszy – planuje się modernizację ulicy Opawskiej oraz innych dróg łączących z Opawą. To samo dotyczy rozwoju przedsiębiorczości – dobrym przykładem może być realizacja projektu związanego z utworzeniem Ośrodka Współpracy Gospodarczej, przy Batorego 7. Zależy nam również na kontynuacji rozwoju współpracy transgranicznej – niedawno Urząd Miasta otrzymał dofinansowanie dwóch projektów, dotyczących udziału Raciborza i Opawy na targach turystycznych w Jabłońcu i Opolu oraz wydania mapy rowerowej po ziemi raciborskiej i opawskiej – mówi Rafał Jasiński.

Mimo rekomendacji i braku negatywnych uwag radnych podczas obrad Komisji nad projektem strategii, Rada Miasta 22 lutego nie przyjęła go wykazując szereg uchybień o różnym poziomie zasadności.
Mimo to magistrat nie poddaje się. Uwag zasadnych jest znikoma ilość – dotycząca zdezaktualizowanych zapisów (strategię opracowywał zespół redakcyjny przy współudziale konsultanta zewnętrznego przez wiele miesięcy i część zapisów – nazw zmieniło się) a poprawienie ich nie jest problemem – kwitują urzędnicy – Można to szybko zrobić.

Szkoda, że przygotowaną krytykę dokumentu wygłoszoną przez wprowadzającego się w Radzie Miasta radnego z ugrupowania Racibórz 2000 Marka Labusa przedstawiono dopiero na Sesji. I to podczas nieobecności głównego konsultanta dokumentu, bo w takiej sytuacji trudno o analizę słuszności zarzutów, jak też wyjaśnienie błędów w logice myślenia oponentów
– dodają pracownicy Urzędu.

/SaM/



- reklama -

54 KOMENTARZE

  1. Jak nic się nie zmieni to Racibórz za 10 lat będzie w Rybniku jako jedna z dzielnic 🙁 Mam nadzieję, że to nie jest tylko przedwyborcze bicie piany bo jeśli po wyborach znów na stołkach posadzimy obecnych „budowniczych” czyli Osuchowców, Wojnarowców i Markowiakowców to za 10 lat Racibórz będzie tak atrakcyjnym miasteczkiem jak Kietrz. Od JUŻ potrzebny jest rozwój, inwestycje, modernizacje a nie przy okazji kolejnych wyborów.

  2. Po co wybiegać w przyszłość, trzeba się już teraz wziąść do roboty, by nasze miasto nie było spychane do miana źle prosperującej mieściny.Służby odpowiedzialne za rozwój miasta i za czystość w mieście powinny wziąść się do pracy a nie udawać że pracują.Miasto jest brudne i zaniedbane, straż miejska woli karać mandatami za złe parkowanie itp. niż egzekwować od właścicieli nieruchomości ładu i czystości.Wystarczy przejść przez podwórko znajdujące się miedzy ulicą Długą a Solną,centrum miasta wstyd

  3. uwielbiam „konsultantów zewnętrznych”..najczęściej to ludzie,kótrzy nie mają zielonego pojęcia o naszym mieście i na podst.materiałów przekazanych przez nasz UM piszą coś,co mógłby napisac pracownik Wydziału Rozwoju Gosp..Byloby taniej i lepiej.Wiem coś o tym,bo sam w tym uczestniczyłem jako „konsultant zewn”.Moja firma tak konstruowała umowy,żeby UM lub przysłał wszystkie materiały,ktore my przepisywalismy,zmieniajac troche zdania(np.ze starej Strategii:)lub ze strategi podobnego miasta,gminy).

  4. …a pożniej dorabialiśmy do tego jakąś „ideologię”najczęściej wg wskazówek UM lub UG,a czasem wg własnego uznania,bo coś jest akurat „jazzy”(„trendy”).Pisananie zajmowało góra 2-3 tygodnie,zależało od „jakości” współpracy z Urzędem,jak mieli wszystkie mat. i trafialiśmy na kompetentnych pracow.(którzy pewnie więcej robili niż my)to szło to raz dwa ctrl+c i ctrl+v i po robocie….:)

  5. wszystko ładnie pięknie, dokument opracowano z założeniem, że celem strategii jest zrównoważony rozwój miasta – a to powinien być środek do osiągnięcia przewagi nad najbliższymi ośrodkami miejskimi, celem strategii powinno być wskazanie w czym miasto będzie się specjalizowało, co będzie podstawą jego rozwoju (uczelnia?? usługi?? przemysł??), tymczasem ja znów czytam o ekologii, żenada …

  6. Sam chętnie zapoznam się z pełną wersją tego dokumentu. Ciekawi mnie punkt 2 i 3. Co za kroki należy wg UM i Rady podjąć by dobrze skomunikować miasto ( wiadomo jest to ostatnio problem miasta – komunikacja wewnętrzna jak i też zewnętrzna (PKP)). Mam nadzieję, że ta ekologia zbytnio nie będzie hamować inwestycji. Co do turystów to warto ich ściągnąć do SRC ( ale czym? – jedna mumia to za mało) a nasze zabytki jakoś nie moga się doczekać ponownej świetności ( a jest co remontować)- zamek, …

  7. …kamienice, zajazd biskupi, zarośnięty cmentarz żydowski. Latem warto na rynku zrobić takie ogródki jak na krakowskim rynku a nie taka chamówa i nachalność wizualna jak ten niebieski cyrk Makulika. Warto też pomyśleć o nowych atrakcjach dla turystów i będącą kolejną wizytówką tego miasta. Wiem, wiem, że teraz gro internautów zacznie stukać się w czoło i powie, że już kiedyś była o tym dyskusja ale można wykorzystać nieczynną wieżę kościoła św.Jakuba na obudowę dla carillonu ( zespół dzwonków)

  8. …wygrywający melodie a także wnętrze wieży dla mechanizmu zegara z ruchomymi figurami, które będą się pokazywały w okienkach o określonej godzinie w ciągu dnia ( taki nasz mały „Orloj”). Zdaje sobię sprawę, że to kosztuje ale jeśli idzie o turystyczne atrakcje to także należy zrobić krok w mieście. Wpierw inwestycje ( nowe zakłady pracy, sklepy, parkingi, komunikacja(połączenia kolejowe z Głubczycami)hotelarstwo, zespół basenów czynnych przez cały rok a następny krok to turystyczne inwestycje.

  9. Są rzeczy, których Rybnik nie posiada i to powinniśmy wyeksponować i wykorzystać a także wyprzedzić Rybnik z pomysłami. Za uzyskane pieniądze powinno się jednak kupić wędkę a nie tylko rybę ( i tu powinien mieć na to baczenie gospodarz Raciborza ale taki z prawdziwego zdarzenia)

  10. AF no to mam propozycję, weź Pan udział w wyborach samorządowych? Bo z samego pisania to, jak już wiemy niewiele przyjdzie.Wy piszecie na forum swoje,a włodarze i tak robią swoje.Racibórz może być wspaniałym miastem,tylko trzeba odrobinkę o niego zadbać…Szkoda tylko,że się tego nie robi :/

  11. Ks.proboszcz Kurowski z Farnego mógłby spotkać się z raciborskimi vipami i omówić nowe oświetlenie wieży bo obecne jest delikatnie nazywając toporne ( 6 wielkich lamp, które swym wyglądem raczej szpecą ( budynek PKO). A od strony Mickiewicza prąd idzie na marne gdyż lampy oświetlają choinę przed dzwonnicą a ta odkłada się wielkim cieniem na wieży. Może warto zrobić oświetlenie zainstalowane co ileś metrów na samej wieży ( tak jak oświetlone są dzwonnice wrocławskiej katedry).

  12. może to piękne, ale wiem, doświadczenia, że wielu młodych wykształconych ludzi bez koneksji nie ma co szukać w Raciborzu… i pracują we Wrocławiu, Poznaniu, Berlinie, Bonn, …..a matki i ojcowie po czterdziestce pracują fizycznie w Holandii , Niemczech i te reklamy o pracy za granicą są upokarzające , oczywiście dla władz miejskich.

  13. Turyści oglądają zabytki głównie w dzień. A moze jednak udostępnić kaplicę zamkową do zwiedzania. oświetlenie kościołów to nie jest manges przyciągający turystów. Te kościoły zwykle w soboty sa też zamknięte?

  14. jeżeli na 2 sąsiednich stronach są wykluczające się stwierdzenia to co to jest za strategia? Kto ją przygotował i ile za nią wziął? A może tatuś-użędnik zlecił tą robotę swoim dzieciom? Chyba nie – dzieci potrafią lepiej.

  15. Właśnie przeczytałem na dzisiejszej stronie „Nowej Trybuny Opolskiej” artykuł pt.”Szansa na mały Kuwejt”. W miejscowości Skoroszyce koło Nysy prawdopodobnie powstanie wielka fabryka biopaliw, która ma powstać dzięki inwestorom z Półwyspu Arabskiego a także już są tym zainteresowani europejscy inwestorzy. W Polsce z całą pewnością powstanie taka fabryka ( są rozpatrywane 3 miejsca ale Skoroszyce mają aż 80% szans). Można przeczytajcie sobie jakie jeszcze inne korzyści będzie miała gmina i …

  16. No co ? juz sa plany jak zagospodarować kapitał? Na ogromne markety , a moze wyższą szkołę , którą przez szereg lat usilnie chce się stworzyć??? Mam wrażenie, że chodzi tu wyłącznie o jakieś własne korzyści. Inaczej budowanoby już zbiornik retencyjny – ale on będzie służył społeczeństwu, nie przyniesie materialnych korzyści więc szkoda kasy – lepiej zająć się np.likwidowaniem szkół a w ich miejsce powołać nowe „wyższe”- tam dorobi rodzinka i będzie się mówiło, że to wszystko w ramach ekologii ..

  17. BZDURA!!! wszystkie powazne miasta dofinansowuja gospodarstwa domowe ktore chca zainstalowac piece ekologiczne z podajnikami na wegiel groszek.a raciborz co?!?!?!?! Dzial ochrony srodowiska jest obsadzony niekompetentnym personelem!!! Tyle pieniedzy jest do wziecia z UE a oni co nie rusza nawet palcem w bucie.Zreszta sprawa niekompetencji Pani w ww.dziale jest powszechnie znana.Tyle mowy o ekologi a w dalszym ciagu wszyscy pala starymi piecami na mial itp.

  18. Moi drodzy darze raciborz ogromnym sentymentem ale powiem Wam szczerze co zrobiono przez ostatnie 20 lat w Raciborzu ? Praktycznie nic ;wybrukowano rynek postawiono Minimal 2 Bloki pare domkow jednorodzinnych i to tyle nie ludzcie sie za 10 albo 20 lat wiecej tego tez nie bedzie . Za 2 lata w mojej dzienicy wybudowano wiecej niz w Raciborzu za 20 lat . Raciborz bez infrastruktury komunikacyjnej zostanie wiocha zabita dechami. Co ma Raciborz do zaproponowania turyscie troche rynku mumie w muz

  19. w muzeum rozgrzebany zamek i dwa mosty do remontu. Dworzec PKP jak po bombardowaniu Drezna.Jak czytam o bojach o szkolnictwo w SRC budowe Centrum Handlowego w Oborze to nie wiem czy mam plakac czy sie z tego smiac. Tyle nieudolnosci a gadki kolo tego jak w Sejmie . Zal mi Was raciborzanie. Pozdrawiam

  20. Sebastianie. Masz rację. Aby to co mówisz się ziściło rada miasta musi przegłosować taki wniosek uchwałą. Temat ten przerabiałem niegdyś na komisji budżetu. Na wniosek o wprowadzeniu kotłów na groszek które gmina dofinansowuje ( nie za swoje pieniądze) otrzymałem odpowiedź, że nasza gmina dofinansowuje tylko kotły na gaz bo na groszek nie spełniają warunków. Proszę zauważyć, ze mamy ISO. Oczywiście kompletne bzdury. Takie warunki przeforsowano w sąsiedniej gminie Krzanowice, dużo gospodarstw w

  21. Czy Państwo potrafią powiedzieć czym są bardziej ekologiczne kotly na eko groszek od tych „normalnych” ? I te i te palą ten sam węgiel 🙂

  22. Ta co mnie zastanawia, to fakt, że Pan Labus został radnym podczas sesji, na której omawiano ów dokument. Wnoszę więc, że zaznajomił się z nim podczas sesji. Co zatem robiły poszczególne komisje Rady Miasta? Analizowały go, czy nie? A co byłoby gdyby radny Labus nie zabrał głosu? Przegłosowano by ten bubel?

  23. Zgadzam się z Joachimem i Sebastianem,myśle że najlepszym rozwiązaniem dla m.Raciborza jest zlikwidowanie Wydz.Ochr.Środ./p.naczelnik /ów wydział generuje dużo złych oparów/czarnych chmur/dla ziemi raciborskiej.Tam musi być młody nieskażony,wykształcony i znający pojęcie słowa eko-????.

  24. Jak wygląda strategia rozwoju miasta Raciborza, to każdy, czy to Mieszkaniec, czy Turysta, zdążył się przekonać. Wizjonistów i innych Czarnoksiężników w Radzie Miasta nie brakuje. W tworzeniu fikcji są prawdziwe sukcesy i dopracowane wróżby. Co jednak jest, gdy rozchodzi się o fakty? Szare, brudne miasto, które tylko na wyretuszowanych folderach dobrze wygląda. Jakie perspektywy dla mieszkańców miasta może gwarantować ten kilkuletni zastój? Limit znaków koment. zamyka dalszy ten obraz.

  25. Wyszperałem ten już troszkę stary temat o nowej strategi dla naszego miasta a to dla tego, że o niet też była mowa na wczorajszej sesji RM i o niej wypowiadał się „Pan Tadeusz”. Z ust przewodniczącego RM usłyszeć można było, że nie widzi on potrzeby pracy nad nową strategią, która tylko powędruje na półkę a ze starej zadania priorytetowe nie zostały wykonane. To bardzo dziwne podejście do spraw „strategicznych” naszego miasta. Inne miasta mają już opracowaną strategię na dalsze lata i tym mogą..

  26. …w dalszym kreowaniu wizerunku swoich grodów i planów inwestycyjnych (co się wiąże z polityką pozyskiwania nowych inwestorów)a u nas jak T.Wojnar razem z radnymi zaciągnął hamulec wiele lat temu tak do tej pory nie popuszcza (może już klocki hamulcowe się zapiekły?). Obecna strategia kończy się w tym roku a przewodniczący nie ma zamiaru główkować nad następną (no bo może być to ryzyko, że się nie dostanie po wyborach – ku uciesze wielu). Wątpię czy przez te kilka miesięcy na coś się przyda …

  27. …przewodniczącemu ta dogorywająca strategia na lata 2000-2006? A wątpię by się udało wprowadzić jej „priorytety”, które i tak już się wydają być nie na czasie. Jeśli uda się przezwycieżyć polską biurokracje to Polska ma do wykorzystania 60 miliardów Euro ( w tym woj. śląskie 6 miliardów Euro). Termin składania wniosków kończy się we wrześniu. Jeśli (daj Bóg) uda się załatwić sprawy papierkowe to z jakimi planami i ofertami chce się ubiegać Racibórz o unijne pieniądze i czy będą one oparte na..

  28. …archaicznych priorytetach strategii będącej już w stanie agonalnym, którą koniecznie Tadeusz Wojnar chce utrzymywać przy życiu nawet wtedy gdy będzie ona już nieboszczką.

  29. Oczywiście, że dla każdego miasta powyżej 50 tys. mieszk. strategia i prioryety są konieczne. Co do tych pieniędzy dla Śląska to jeśli dalej ekipa Marcinkiewicza będzie dzielić kasę to bie byłbym takim optymistą bo oni chcą budować autostrady i drogi ekspresowe na ścianie wschodniej… Napisz mi A-F dlaczego kiedyś pisaliście, że w Raciborzu nie ma zbytnio terenów do inwestowania a tymczasem ogromne pola są przy Głubczyckiej. Wg mnie dość dobra okolica na nowe inwestycje (z dala od Odry).

  30. Arteksie a czemu ja mam odpowiedzieć jeśli to nie była moja wypowiedź (o ile mnie pamięć nie myli)?. Ja na forum podałem wiele przykładów wolnych miejsc, które czekają na inwestorów. Co do Głubczyckiej to tereny są raczej własnością gospodarzy (no i oczywiście „pod górkę”):)))

  31. To jest straszne, że w UM nikt nie myśli o jego rozwoju i nawet nikt nie ma zapału do rzetelnego przygotowania chociażby strategii rozwoju na dalsze lata a to tylko dlatego, że główny sznurkowy powiedział „nie” -no bo przecież mamy jeszcze owoc miłości ruchu Racibórz2000 i TMZRu z czasów gdy to oni sprawowali pełnię władzy w mieście a ich strategia jest:jedyna, słuszna i najlepsza i będzie obowiązywała jeszcze wtedy gdy jej przydatność do użycia skończy się 20 lat wcześniej!

  32. A-F, bo do przygotowania takiej strategii potrzebna jest wizja, a z tym to trudno jak się o wzrokiem omiata jedynie okolice (czasowe też) swojego stołka.

  33. Arteks:Ogólnie to nie można 😛 bo za duzo chętnych ostatnio jest:( dziwię się,że tak późno tam trafiłeś:) kiedyś myślałem,że już jesteś tam zalogowany pod innym nickiem:)teraz to Rybnik ma tam najliczniejszą reprezentację w woj.śląskim 😀 mam nadzieje,ze po sasiedzku odwiedzisz tez nasz watek:)pzdr

  34. Nareszcie coś się dzieje! Racibórz został zauważony przez sieć kin SILVER SCREEN!. A prawie o tym rozmawialiśmy dariusu ja to w Raciborzu ludzie często chodzą do kina. Operator sieci kin wielosalowych SILVER SCREEN chce wyjść z polityką budowania swoich obiektów (3-4 salowych) w miastach do 100 tyś mieszkańców ze sporym potencjałem frekfencyjnym. I w planach mają jako jedną z lokalizacji właśnie Racibórz!. Więcej informacji na stronie silverscreen w dziale NEWS! HURRRAAAAA!!!!

  35. A-F rzuć jakimś linkiem bo na stronie Silver-Screen nie znalazłem żadnej informacji na ten temat. Do Dariusa: ja bardzo pozytywnie kojarzę Cię z SSC ale jak do tej pory serwis ten czytywałem ale nigdy nie pisałem. W najbliższym czasie zacznę i mam zamiar promować nasz region i nowinki dotyczące jego. Sam Rybnik już ma dość reklamy i informacji 😉

  36. Wasz wątek?! Oczywiście, że czytam o Raciborzu na SSC. Naprawdę interesuje mnie cały nasz subregion a szczególnie miasta. Jedne lubię bardziej, inne mniej ale kiedy wypowiadam się na forach ogólnopolskich lub kiedy spotykam się z ludźmi spoza Śląska autentycznie bronię i reklamuję cały nasz „Subregion Zachodni”. PZDR

  37. Blefujesz. Sprawdziłem wszystkie miasta i w rubryce O NAS jest tylko informacja o danym kinie. Dziwiłoby mnie to niezmiernie gdyż takie firmy raczej nie puszczają pary z ust co do swoich nowych lokalizacji do momentu zakupu terenu… Ale jeśli nie potrafiłem sobie poradzić z tą stroną to podaj linka.

  38. Dzisiaj 1 kwietnia więc „prima aprilis!”. Biedny Arteks cały się zestresował tym silverscreen. A tak na poważnie to nie jest wykluczone, że kiedyś może pojawić się taki obiekt 3-4 salowy w Raciborzu. W Gnieźnie (70 tys) mieszkańców otwarto 3 salowe kino Kinoland a wyniki za rok 2004 Gniezno miało 40 tys widzów a Racibórz prawie 85 tys widzów.

  39. Co znaczy,”serwis współredagowany przez UR R-rz”? Chyba, źe UM jest tak „denny”,że sami nic nie widzą dla przyszłości miasta, by potem podać fragmenty z komentarzy jako autorski projekt wizji rozwoju miasta. Apeluję, by bankrci i nieudacznicy nie planowali niczego dla przyszłości miasta. Poczekajmy z planami na po wyborach samorządowych. Jak zachodzi taka potrzeba, to odsyłam do planów perspektywicznych dla miasta z lat 80-tych a na pewno nie będzie gorzej.

  40. Okropny Antyfrączku, jesteś jedyną osobą której wczoraj udało się mnie znabrać… Możesz mieć satysfakcję. Swoją drogą po cichu myślałem sobie, że w takim razie Racibórz autentycznie jest niezwykle poważnym miastem dla inwestorów. I tak myślałem aż do tej chwili… Kawalarz jest z tego A-F.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj