10 lat „Atlantydy”

Klub poezji śpiewanej „Atlantyda” obchodził swój jubileusz dziesięciolecia. Klub założony w 1996 roku w RCK przez Irenę Hlubek zrzesza w swych szeregach uzdolnioną muzycznie i wokalnie młodzież z powiatu raciborskiego.


Przez 10 lat „Atlantyda” odnotowała szereg sukcesów, zdobywanych zazwyczaj w kategorii indywidualnej – mówi instruktorka zespołu Irena Hlubek i wymienia długą listę nazwisk, są wśród nich: Sylwia Szawerna, Adam Blokesz, Katarzyna Gierszewska, Emanuela Kuziel, Agnieszka Koczwara, Katarzyna Kowal, Karolina Pietrzak, Agata Młoda, Natalia Załucka, Tomasz Leszczyński.



„Atlantydę” można usłyszeć podczas koncertów i na stałych imprezach, np. organizowanych w listopadzie „Zaduszkach poetyckich”. Miłośnicy poezji uczestniczą w przeglądach recytatorskich, piosenki religijnej, autorskiej i aktorskiej – dodaje prowadząca klub I.Hlubek.





Członkowie „Atlantydy” to również poeci. Na scenie jubileuszowego koncertu z własną piosenką „Koniec końców” wystąpiła Natalia Załucka, laureatka I miejsca Powiatowego Konkursu Piosenki „Malujemy nasz świat piosenką”.




Atlantydowicze komponują muzykę do tekstów poetyckich i robią własną twórczą aranżację piosenek. Np. Natalia Załucka skomponowała muzykę do tekstu Karola Wojtyły „Wybrzeże pełne ciszy”. Agnieszka Koczwara, finalistka wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w 2005 roku, pisze muzykę do utworów Adama Mickiewicza. W jej repertuarze jest muzyka do pieśni Konrada z III części „Dziadów”. Żaneta Palica sięgnęła do twórczości ks. J.Twardowskiego. Młodzi czerpią z repertuaru Jacka Kaczmarskiego; na jubileuszowym spotkaniu ciekawie zabrzmiał „Pan Kmicic” w wykonaniu Kuby Blokesza, śpiewającego i grającego w Atlantydzie od 5 lat.






Na jubileusz ściągnęli obecnie związani z zespołem (23 wykonawców) oraz byli członkowie, bo „..jubileusz tak nastraja do wspomnień.”- mówiła I.Hlubek konwersująca na scenie ze Sławkiem Rybińskim, który związany jest z klubem od początków jego działalności.





W najbliższym czasie „Atlantyda” planuje występ 3 kwietnia z programem poświęconym Janowi Pawłowi II. Również nie zaniedba przygotowań do etapu rejonowego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.


/BSp/

- reklama -

85 KOMENTARZE

  1. Jest to ciekawe jak wszystko w historii, ale niestety drażliwa sprawa. Ciekawe jak widzi to autor w nauczaniu regionalizmu wśród dzieci z j. niemieckim ojczystym i Polaków przybyłych z kresów?

  2. A teraz kolej na serię artykułów o polskich obozach dla pozostałych na tych ziemiach Niemców i Ślązaków! Tojest dopiero ciemna i niezbadana karta historii raciborszczyzny i tym należy się zająć!!!!

  3. POLSKIE OBOZY!!!!!!!! Co ty wogóle piszesz? jesteś niedoczytana,lub niedoczytany!!!Ostatnio całe media się rozpisywały na temat POLSKICH OBOZÓW!!!Och,szkoda mi ciebie,no ale wierz w tę swoją bajeczkę!!!

  4. Jak widać to jednak drażliwa sprawa nie tylko dla dzieci. ss fuhrer też się odezwał. I teraz juz wszyscy wiemy, że to jeszcze nie pora natakie tematy. Może za 30 lat?

  5. Zamiast bombek wystarczyły pomalowane na czarno sufity, porąbane rury centralnego ogrzewania i inne niespodzianki. Ci repatrianci i hadziaje też pozostawili na wschodzie domy.

  6. ale jakie te domy zostawiali takie rudery a tu sobie wybierali tylke te murowane, a po wojnie jak mieszkancy raciborza uciekli przed ruskimi do czech lub niemiec to ich mieszkania spladrowali mieszkancy pobliskiego brzezia szabrownicy zza miedzyludzie chowali dorobek zycia w domach i roznych zakamrkach bo nie mieli jak tego zabrac ze soba a po powrocie wszystko zrabowane

  7. apropo hadziajow wystarczy wycieczka do kietrza i troche za kietrz i widac ich gospodarnosc czysta rozpadowa doprowadzili do ruiny gospodarstwa przejete po niemcach

  8. Przeszlo 60 lat po II wojnie rany sie do dzisiaj w ludzkich umyslach nie zabliznily. I teraz taki artykul . Po co to komu historia ? Raciborz do dzis boryka sie ze zniszczeniami po wojnie. Te wszystkie skwerki gdzie staly domy sa tego obrazem.Nie ma co jatrzyc.Kto powie glosno ze Raciborz spalono fosforem zrzucanym z kukuruznikow ze wyszabrowano co sie da ze gwalcono kobiety bez wzgledu na wiek ze wymordowanu na Planii starcow i wyrostkow. Pamietam tych panow z opaskami na reku co wdrazali wlad

  9. wladze ludowa . Pamietam tych z kuferkami z desek co potem ich krowy wygladaly przez okno kultury nas chcieli uczyc chamiska spod slomianych chat i te chamiska rzadza do teraz w tym miescie a nawet siedza w W-wie . Do dzisiaj na stronie SRC w historii miasta stoja zafalszowane historycznie wypowiedzi . Nie byliscie wolni przed komuna nie jestescie nimi dzisiaj ot co. Nawet z brzemieniem komunizmu nie potrafiliscie sobie poradzic . Siedzi to to jako burmistrz smiechu warte .Ale coz wasz kraj !!!

  10. Moim zdaniem artykuł jest próbą zrobienia podłoża pod ewentualne przyszłe pozwy o odszkodowanie Polacy jakby mają we krwi zapomogę jeśli sami niczego nie osiągli to muszą coś dostać a najlepiej od kogoś bogatego jak Niemcy Powiem szczerze dziwi mnie upór polaków a nie wiedziałem że ci są i tu przecież Racibórz był w tych czasach Niemiecki i takie obozy jak wiadomo były, być może i w Raciborzu ale o ile mi wiadomo to Polacy już przed wojną byli tu ludzmi napływowymi ściągniętymi z dawnej Polski

  11. wschodniej dla poprawienia wyniku plebiscytu (tak czy tak nieudanego dla Polski) dlaczego nie próbują załatwić sobie odszkodowań za utracone domy na wschodzie? na pewno miały one jakąś wartość Moim zdaniem powodem cierpień tych ludzi był przede wszystkim rząd Polski który ich wysłał na tereny które z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ były niemieckie więc można powiedzieć że polacy wysłali polaków do tych obozów pracy

  12. czy właśnie o to chodziło autorowi tego tekstu. A do SS dziś z całą pewnością od ponad 60 lat Racibórz jest w Polsce i na pewno więcej mieszka tu Polaków, niż Niemców. A za 30 parę lat jak dobrze pójdzie?

  13. Do SS: kiedy Sienkiewicz pisał Krzyżaków, to też myślał o pozwach przeciwko Prusakom. W dodatku ubarwił. A to polski krwiopijca! A tak poważniej: żeby zrozumieć czym jest historia, trzeba przynajmniej mieć IQ powyżej najniższego.

  14. SS jest proniemcki, ale powiedział prawdę, przyznając, że historię raciborszczyzny zna osobiście. Jaką historię może znać współczesny raciborzanin? To przecież czysta ideologia hitlerowska, którą w Niemczech dawno potępiono. Hitlerowi wydawało się, że większość państw w Europie, Niemcom się należy. Historia Raciborza zaczyna się w 966 roku, jak powstawały kolejne państwowości w Europie. To władcy księstwa opawsko-raciborsko- opolskiego byli pretedentami do korony polskiej a nie niemieckiej.

  15. „Racibor” jak chcesz odwoływać się do historii to trzeba coś wiedzieć. W 966r. ziemia raciborska należała do Czech!!!! W polskie władanie dostała się po agresji Mieszka I na Śląsk w 990 roku i wymordowaniu wielu niewinnych mieszkańców ziemi kozielsko-raciborskiej.Takie ślady pozostawiła pierwsza polska władza na ziemi raciborskiej!!!To także są fakty z historii ziemi raciborskiej.

  16. „Pa”-Jeszcze jeden krwiopijca. Państwo Polskie powstało po rozpadzie Państwa Wielkomorawskiego, które swoim zasięgiem sięgało po ziemię Wielkopolską, jako państwo plemion słowiańskich ale nigdy plemion germańskich, co niektórzy historycy oczytani w niemieckich dziełach historycznych próbują mącić raciborskiej młodzieży. Jest już taki magazynier, który będąc profesorem głosił, że niemieckich obozów koncentracyjnych nie było.

  17. Racibor nie potrafisz zrozumieć 5 linijek tekstu. Na ziemi raciborskie doszło do wielu złych działań ze strony niemieckiej ale Polacy swoją obecność na Śląsku i ziemi raciborskiej od X do XX wieku zaznaczyli także licznymi zbrodniami. O tym trzeba także pisać a tobie nawet trudno przyjąc do wiadomości w jaki sposób Mieszko I wprowadzał polską władzę na Śląsku. Słowianie w Europie Środkowej pojawili się w IV wieku.Do tego czasu „odwieczne ziemie polskie” zamieszkiwały PLEMIONA GERMAŃSKIE!!!

  18. Ludzie!!Myślcie o przyszłości, anie zatapiajcie się w bagnie historii. Zawsze ktoś kogoś zabijał dla czegoś lub w imię czegoś. A moze teraz lepiej coś urodzić niż zabijać. Prawdą jest to, ze „kto nie zna swojej historii, ten ja powtarza”. Więc dość waśni. Do dzieła.

  19. A jak to było i kto kogo?.każdy naród pisze swoją historię. Ja znam opowieść, że to Niemcy przywozili swoich, aby wygrac plebiscyt, a SS mówi, że to Polacy – tez w tym samym celu. Gdzie prawda? W historii, której nie napisza ani Polacy, aniNiemcy?

  20. Jeżeli ktoś nie wierzy w fakty żyjących jeszcze świadków np więźniów obozów, to jak wierzyć w te fakty, gdzie naocznych świadków już nie ma? Każdy interpretuje na swoją korzyść?

  21. Racje maja oboje . Raciborz byl od poczatku jego istnienia w rekach jak nie tych to tamtych. Byl prezentami koronacyjnymi slubnymi itd . A ze Raciborz lezy na granicy i to jeszcze nad Odra ktora wtedy byla b, waznym „wezlem „komunikacyjnym a wiec rowniez zrodlem dochodu wiec w sredniowieczu przechodzila z rak do rak. Jezeli o plebiscyt idzie obie strony poprzywozily swoich ludzi . Kazdy byl chytry a to za sprawa koalicjii komisjii plebiscytowch ot i cala prawda ktora zawsze lezy posrodku. Tschüß

  22. Patrząc na historię tego miasta i okolic to faktycznie widzimy, że każdy chciał mieć Racibórz u siebie i albo go zdobywał albo dostawał w „prezencie”. Więc co takiego jest w tym grodzie i jego okolicach, że na nim każdemu zależało ( co on ma w sobie takiego magnetycznego czy wręcz „strategicznego” by zawsze przeciągać go na swoją stronę?). dzisiaj patrząc na to zacofanie i brak inicjatywy na wykorzystywanie jego atutów do rozwoju i rozkwitu przez jego „gospodarzy” z sali kolumnowej UM – zadaję..

  23. To proste drogi AF ci co rzadza w Raciborzu w wiekszosci nie maja tu swoich korzeni wiec cala ich energia to nabicie sobie kieszeni albo jak möwia w Niemczech „Machtgeil” to zaczy rzadni wladzy albo pazerni na wladze .Tak to niestety wyglada a do tego mnostwo prywaty i calkowite oderwanie od realii dzisiejszej gospodarki rynkowej. To proste najpiwerw trzeba zainwestowac by moc zbierac .Raciborz zyje z podatkow ktore musza byc wypracowane ale przez kogo jak mlodziez siedzi za granica !!!

  24. oczywiscie posrodku bo tak zawsze bylo na granicy czy to kultur czy narodow . Jezeli taki Beno B.chce jatrzyc bo na pewne rzeczy tu w tym okregu jest duzo za wczesnie to nie ma sie co dziwic ze wybuchaja nacjonalistyczne nieporozumienia. A Propos co znow Polacy zrobili w kaiserslautern na meczu z USA telewizja u nas pokazywala lejacych sie miedzy soba polskich kibicow .Nawet ci glupole z Schalke 04 tak sie nie leja . Boze drogi toz to dzicz . Tschüß

  25. Prawda nigdzie nie leży. Prawda jest obiektywna. Kolejni pseudofilozofowie zza zachodniej granicy próbują krzyczeć jacy są pokrzywdzeni przez Polaków, którzy piszą artykuły z myślą o ograbieniu ich z ostaniego feniga. Moja rada: uważasz, że autor pisze NIEPRAWDĘ? Pokaż gdzie. Uważasz, że Polacy skrzywdzili Cię? Napisz własny artykuł podparty czymś więcej, niż „widzimisię”. Pewnie RPI opublikuje. A tym czasem „Auf wieder sehen”.

  26. ach moj drogi Tomaszu ani ze mnie pseudofilozof ani krzykacz pfenigow tez juz dawno nie ma a Polska na raziue krzyczy w Eurropie najwiecej . Dajcie dajcie dajcie rzygac sie juz chce jak widze znowu pieniadze z EU na to albo tamto. Taka to prawda kiedys sie to nazywalo po slasku smotroki i takimi jestescie do tej pory,honorni w ostrogach ale boso .Wiele okazji historycznie utraciliscie sami , Jak u Wyspianskiego ” miales chamie zloty rog „….Taka to prawda !!! Tschüßikowski

  27. 1.Dobrze jest, gdy można się gdzieś wypowiedzieć i to jest podstawa do do rozmowy? Przypuszczam, że autorzy komentarzy są w wieku, właśnie studentów WSZaw w Rciborzu bo tam jest możliwość „poszerzenia” historii lokalnej. Swoją rolę spełniają też lokalni historycy poprzez swoje wydawnictwa i o zgrozo, finansowane przez organy Samorządowe. Historia z podręczników SP i SSr. takich rewelacji wywrotowych nie zawiera. Problem, dokąd niektórzy liderzy prowadzą raciborską młodzież?

  28. 2. Z niemcami nie wolno iść na ugodę, tym bardziej na śląsku. Okres między wojenny, to Europa w Raciborzu.Po I Wojnie św.Racibórz zobaczył swoją klęskę, Powstańcy Polscy stanęli u bram miasta. To wystarczyło by w Raciborzu wszystkie nacje miały swoje prawa, szanowane przez niemiecki Racibórz. PS. Słowianie na tym terenia pojawili się w VIw. a Racibórz zakładano około 1220r, wtedy też sprowadzono Flamandów do odwodniania miasta. Na Otrogu(Wieś), znajdował się jeden z pięciu Grodów słowiańskich

  29. Racibor – przed Słowianami Ślask zajmowały plemiona germańskie!!! W okresie międzywojennym Polacy na Ś ląsku stanowili niewielki procent mieszkańców!!! Po 1945 roku Polska otrzymała Śląsk bo tak chciały wielkie mocarstwa a nie z tego powodu że są to ziemie polskie!!! To są fakty historyczne i przyjmij je do wiadomości. Twoje komentarze faktów nie zmienią!!!

  30. do Tomasza dziwi mnie twoja wypowiedz co do (własnej wypowiedzi-histori) bo Niemcy chcą się „wypowiedzieć” poprzez Centrum Przeciwko Wypendzeniom w Berlinie problem w tym że jak to ująłeś „KRZYKACZE” głównie z Polski są w stanie głową te centrum rozbić a ty napewno coś o tym wiesz no bo taki inteligent jesteś – polski (z szacunkiem dla prawdziwej Polskiej inteligencji)chciełbym zkomentować inne wypowiedzi no ale wybaczcie 🙂 innym razem ;)pa-pa

  31. Do „pa” i in. Historyk Bawarski pierwszy opisał plemienny rozkład w Europie, pisze o plemionach słowiańskich na naszym terenie. Dziwne, że germański historyk zapomniał o germenańskich plemionach przed słowianami- po prostu nie miał takich podstaw. Plemienne zdobycze, to jeszcze nie okres, by mowić o jakiejkolwiek państwowości w Europie,taka była specyfika tamtych czasów. W 1945r. Polski Śląsk wrócił do Macierzy po rozbiorach Polski przez mocarstwa Austri, Rosji i Niemcy.(Początek XVIII w.)

  32. Racibor- nawet nie wiesz, jakie piszesz bzdury. Czy ty kiedykolwiek uczyłeś się historii??? Twoja wiedza historyczna pochodzi z legend i baśni. Pisane w oparciu o taką wiedzę komentarze przynoszą nam Polakom wstyd. „Geograf Bawarski” wymieniał plemiona śląskie z IX wieku. Przed Słowianami „ziemie polskie” zajmowały plemiona celtyckie a od ok. I w.p. n.e. do VI w. plemiona germańskie. A co do zaborów- przyznaję 10 000 zł. nagrody za udokumentowanie, w którym rozbior

  33. A co do zaborów- przyznaję 10 000 zł. nagrody za udokumentowanie, w którym rozbiorze ( podpowiedzi: a.1772 b.1793 c.1795 ) Polska utraciła Śląsk. I do zapamiętania jeszcze jeden fakt z historii Polski: 1335- Kazimierz Wielki zrzeka się praw Polski do Śląska (zapis w traktacie …po wieczne czasy).

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj