Stres w Polsce

Aż 70 proc. Polaków żyje w stresie! Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że stres to najbardziej szkodliwy czynnik zagrażający zdrowiu współczesnego człowieka. Wyniki ogólnopolskich badań dowodzą że większość Polaków żyje w ciągłym stresie i nie wie, jak minimalizować jego objawy i rozpocząć skuteczną walkę z jego objawami. Pośpiech, nadmiar obowiązków, problemy rodzinne, lęk o pracę, o niespłacone kredyty. Stres. Towarzyszy nam codziennie. Do tego dochodzą jeszcze: obawa o dzieci, nieporozumienia z partnerem. W ciągu minionych 100 lat nasze życie zmieniło się w o wiele większym stopniu niż przez poprzednie pięć tysiącleci. Społeczeństwo XXI wieku żyje coraz szybciej. Nastawieni na odnoszenie sukcesu, nękani licznymi chorobami, zamartwiający się problemami finansowymi, bombardowani dramatycznymi informacjami przez środki masowego przekazu, nie umiemy często odnaleźć się we współczesnym świecie. Kumulując w sobie negatywne emocje, lęk i niepokój, narażamy się na długotrwałe, negatywne oddziaływanie stresu. Co zatem nas stresuje? Jak objawia się stres? Jak najskuteczniej sobie z nim radzić? Ogólnopolskie badanie Melisany Klosterfrau i Instytutu Badawczego Pentor Research International przynosi ciekawe odpowiedzi na powyższe pytania.

Kto i czym się stresuje?
Osoby po 30. roku życia (73%) – częściej niż osoby młodsze – przyznają, że odczuwają stres codziennie lub prawie codziennie. Przyczyną tego stanu rzeczy jest najczęściej zła sytuacja finansowa gospodarstwa domowego (37%), choroba kogoś z rodziny (25%), bądź samego respondenta (23%). Praca jako źródło stresu jest wskazywana na dalszych miejscach (17%).

Polska zestresowana
To czym się stresujemy zależy od naszej płci, wieku, miejsca zamieszkania i etapu życia. Współczesne kobiety uskarżają się na brak czasu i nadmiar codziennych zadań. Z jednej strony odpowiedzialna praca zawodowa – z drugiej obowiązki domowe i nieustanna rywalizacja na wszystkich płaszczyznach tworzą ciągłe napięcie emocjonalne. To właśnie kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni podatne są na stres (kobiety 75%; mężczyźni: 65%), mieszkanki dużych miast (powyżej 50 000 mieszkańców). Dla osób po 30. r. ż. czynnikami stresogennymi są przede wszystkim: brak pieniędzy, problemy zdrowotne, zmiany pogody,konflikty/problemy z dziećmi, podczas gdy osoby młodsze (do 29. r. ż.) wymieniają: niepewność swojej przyszłości, egzaminy, problemy w szkole oraz konflikty ze znajomymi. Najczęściej z powodu stresu cierpią mieszkańcy południowej, środkowo-wschodniej i południowo-zachodniej części Polski, zaś grupą najmniej zestresowaną okazali się mieszkańcy regionu stołecznego. Zapytani o przyczyny stresu mieszkańcy regionu stołecznego jako jedyni na pierwszym miejscu wskazali pracę. Polacy zamieszkujący pozostałe regiony kraju najczęściej wymieniali problemy materialne i kłopoty ze zdrowiem. Najbardziej zestresowani niepewną przyszłością są Polacy z regionu środkowo-wschodniego (39%), zaś zmiany pogody szczególnie doskwierają w regionie środkowo-zachodnim.

/skvar/
zródło e.pacjent

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here