Rozprawiali o węglu i stali

„Węgiel, stal, żelazo. Od uprzemysłowienia do globalizacji. Rozwój gospodarczy i przemysłowy na Śląsku, w Północnej Walii i w Północnej Nadrenii Westfalii” – to tytuł projektu trójstronnej wymiany młodzieży z partnerskich samorządów: Powiatu Raciborskiego, Hrabstwa Wrexham i Powiatu Märkischer.Partnerskie spotkanie młodzieży odbyło się w dniach od 20 do 29 września br. w Powiecie Märksicher. To drugie tego typu spotkanie – w kwietniu ub.r. młodzież gościła w powiecie raciborskim.

Inicjatorem ubiegłorocznego projektu pt ” Impresje wiosenno- wielkanocne w Polsce , Niemczech oraz Walii” jak również współorganizatorami tegorocznego spotkania jest młodzież oraz nauczyciele – opiekunowie ze Szkolnego Klubu Europejskiego działającego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Raciborzu, a wsparcia finansowego udzieliła Wspólnota Europejska w ramach „Programu Młodzież”.Kopalnictwo surowców mineralnych, takich jak węgiel, rudy żelaza czy łupków, jest bardzo istotne w historii rozwoju przemysłowego trzech regionów partnerskich. Głównym celem spotkania było wzmocnienie świadomości o wspólnym rozwoju gospodarczym, przemysłowym i demograficznym partnerskich samorządów. Dziesięcio – osobowa grupa młodzieży z klas II i III wraz z opiekunami paniami Alicją Wróbel i Aleksandrą Kędzierską wzięła udział we wspólnych warsztatach, prezentacjach, wykładach, dyskusjach. Ponadto zwiedzaliśmy muzea, wystawy tematycznie związane z kopalnictwem surowców mineralnych, wyrobów ze stali i żelaza Mieliśmy okazję zapoznać się, poprzez bezpośrednie wizyty w zakładach produkcyjnych, z produkcją przemysłową regionu Märkischer
Wieczorami prezentowane były filmy, dzięki czemu młodzież mogła się też zapoznać z kinematografią poszczególnych krajów.

Zawiązały się przyjaźnie, dobre koleżeństwa. Mamy nadzieje, że przełamano tez niezdrowe uprzedzenia, na pewno zwalczone zostały ugruntowane stereotypy. Okazało się po raz kolejny, że tak naprawdę to nie bardzo lub w ogóle się nie różnimy choć poziom życia w niektórych sferach jeszcze odbiega od tego w naszym kraju o czym mogliśmy się np. przekonać będąc z wizytą w szkole w Kierspe, która zrobiła ogromne wrażenie na naszej młodzieży oraz na nas nauczycielach. Życzyć by sobie można było takich warunków pracy i nauki w placówkach oświatowych w naszym regionie!
Mamy nadzieję, że współpraca młodzieży w ramach partnerstwa powiatów przy wsparciu poszczególnych Samorządów będzie się nadal rozwijała i przynosiła ogólne zadowolenie a w konsekwencji zacieśniała związki kulturalne, oświatowe czy gospodarcze mieszkańców z partnerskich regionów. Czekamy na kolejny projekt, miejmy nadzieję, że tym razem zaproponowany przez młodzież z Hrabstwa Wrexham w Walii.

AKA

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here