Nie inaczej

Bohaterem wernisażu zorganizowanego przez ŚUTW był Mariusz Mączka, raciborzanin, artysta malujący ustami.


Z dumą wskazuje na swoją pierwszą pracę przedstawiającą stado koni, a zagadujące go o cenę obrazu osoby informuje, że ten nie jest na sprzedaż ze względu na sentyment, jakim go darzy.


W dorobku artysty znajdujemy wiele obrazów poświęconych koniom to piękne zwierzęta, jest jak najbardziej warte uwiecznienia. Pokazuje konie w ruchu, by oddać dzikość, wolność i nieokiełznanie. Jednak nie ogranicza się tylko do tego tematu. Jestem uniwersalny – mówi – maluję i pejzaże, i martwą naturę, portrety i akty. Techniki jakimi się posługuje to: pastele, olej.

Maluje dużo, ale zaznacza, że nie da się z tego żyć. Malarstwo traktuje hobbistycznie. Jest otwarty i widać, że tłum, który stoi za jego plecami i przygląda się etapom powstawania dzieła nie jest w stanie go zdeprymować.


Maluje krótkimi pociągnięciami pędzelka. Jego warsztat stanowią zwykłe sztalugi, szmatka, tubki farb. Podczas wernisażu siedzi na wózku otoczonym wianuszkiem osób, podziwiających precyzję ruchów pędzla trzymanego przez artystę w zębach.

Tworzy na oczach zwiedzających wystawę, a każdy ze spoglądających na sztalugi nie dowierza, że dzieło może powstać bez pomocy rąk. Stoją jak zahipnotyzowani i gdy trzeba obrócić obraz na bok, by artyście było wygodniej sięgnąć pędzlem, automatycznie przekrzywiają głowy.

Malarz nie ukończył swojego dzieła. Potrzebuje na to kilku tygodni. Jednak wystawa pokazuje jego możliwości.


Drugą bohaterką wieczoru była Katarzyna Warachim.


Wesoła, ciągle uśmiechnięta kobieta mówi: Talent musi mieć ujście. Wszystko jedno, czy maluje się rekami, stopami czy ustami. Szkic i wizja są w głowie. Wspomina pierwsze próby przytrzymywania ołówka głową lub ramieniem. Miała wtedy niewiele ponad 10 i była po wypadku, w wyniku którego stała się osobą niepełnosprawną. Musiała zdać się na pomoc bliskich, jednak pierwsze rysunki i pastele pokazały, że ma talent. Na wystawie prac w siedzibie ŚUTW urzekają jej obrazy z motywem kwiatów.


Wystawę „Nie inaczej” można zwiedzać w siedzibie ŚUTW przy ul. KS. Londzina do 9 marca 2007r. Organizatorzy wystawy zapraszają w godz. od 16.00 do 18.00, a w godzinach przedpołudniowych uczniów raciborskich szkół po indywidualnym uzgodnieniu pod numerem telefonu 0501 088 491.


/Barbara Sput/


- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here