Wiele wiedzieli o Raciborszczyźnie

Czy raciborzanie powinni chcieć autostrady przebiegającej przez nasze miasto? Uzasadnij, wskazując plusy i minusy. To jeden z tematów prezentacji obowiązujących na VIII Powiatowym Konkursie Wiedzy o Ziemi Raciborskiej.

Tegoroczny VIII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ziemi Raciborskiej odbył się 16 kwietnia br. w miejscowym Młodzieżowym Domu Kultury. Startowało aż 12 trzyosobowych drużyn, reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne i gimnazja z powiatu raciborskiego.


Test pisemny wyłonił finalistów, którzy odpowiadali na pytania problemowe, dotyczące głównie współczesnych spraw naszego regionu. Oceniano nie tylko wiedzę, ale i umiejętność argumentacji oraz pomysłowość i estetykę wystąpień. Uczestnicy -jak na maturalnych prezentacjach- posługiwali się wykonanymi przez siebie plakatami.


W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył zespół Technikum Mechanicznego z Raciborza (Rafał Gajos, Łukasz Stania, Dawid Wyrba), przygotowany przez Bernarda Grzesiczka i Teresę Głogiewicz. W części ustnej konkursu chłopcy skutecznie wskazali i ocenili plusy i minusy trwającej obecnie emigracji zarobkowej mieszkańców naszego powiatu. Drugie miejsce przypadło Krzysztofowi Kostce, Markowi Latosińskiemu i Leszkowi Sputowi z II LO w Raciborzu – szczególnie za najlepszą w konkursie prezentację. Dotyczyła ona zagadnienia: Budować hipermarkety na ziemi raciborskiej czy nie? Trzecią lokatę zajęli uczniowie tej samej szkoły – Dawid Kocój, Filip Krężel, Piotr Rudziński. Obydwie drużyny przygotował Leszek Wyrzykowski.


W kategorii gimnazjów najlepsze okazało się Gimnazjum 3 z Raciborza (Agnieszka Dubrownik, Michał Kamiński, Sławomir Kowalski pod opieką Iwony Dziki i Sylwii Latochy). W części ustnej uczniowie rozważali dobre i złe strony budowy zbiornika wodnego „Racibórz”. Drugie miejsce wywalczyło Gimnazjum 2 (Ewelina Bąk, Marta Klencz, Michał Woś pod opieką Anny Palczewskiej) – m. in. za najlepszą prezentację nt. geograficznego i gospodarczego położenia powiatu raciborskiego. Na trzeciej pozycji -z minimalną stratą- znaleźli się uczniowie z Gimnazjum 5: Miłosz Drewniak, Krzysztof Kucharczyk, Karolina Stanosz, których do zawodów przygotowała Izabela Zdanowicz.


Jak co roku, bony książkowe dla laureatów konkursu ufundowało Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Imprezę zorganizowali i prowadzili doradcy metodyczni: Herbert Dengel i Jolanta Żurek. Nieoceniony wkład w pracę jury wnieśli: dr Sławomir Janowski, dr Norbert Mika, Anna Strojny.


/hd/Tematy do części ustnej:
I. Racibórz w literaturze, literatura o Raciborzu – omów wybrane teksty, zjawiska, postacie.


II. Czy raciborzanie powinni chcieć autostrady przebiegającej przez nasze miasto? Uzasadnij, wskazując plusy i minusy.


III. Budowa zbiornika wodnego „Racibórz’ – wskaż wady i zalety tej inwestycji.


IV. Wyjazdy zarobkowe raciborzan za granicę – plusy i minusy.


V. Przedstaw różne propozycje zagospodarowania terenu po żwirowniach na Ostrogu. Wskaż najlepszą i uzasadnij swój wybór.


VI. Nasze władze powinny rozwijać ponadgimnazjalne szkolnictwo zawodowe czy ogólnokształcące? Rozważ problem.


VII. Wyobraź sobie, że decydujesz o finansach naszego miasta i powiatu. Dysponujesz znaczną kwotą, którą możesz przeznaczyć albo na restaurację zabytków, albo na budowę tzw. Aquaparku. Rozważ problem.


VIII. Oceń i uzasadnij, czy położenie geograficzne Raciborszczyzny jest korzystne dla regionu, czy nie?


IX. Racibórz i Opawa – wybrane podobieństwa i różnice.


X. Budować w Raciborzu i powiecie hipermarkety czy nie? Zabierz głos w dyskusji.


XI. Na przykładzie wybranych budowli Raciborszczyzny wskaż różne style architektoniczne
(style sztuki) i omów jeden z nich.


XII. Wyobraź sobie, że decydujesz o finansach naszego miasta i powiatu. Dysponujesz znaczną kwotą, którą możesz przeznaczyć albo na szkolnictwo wyższe, albo na remonty dróg miejskich. Rozważ problem.

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here