Zajęcia terenowe z ekologii i botaniki oraz plener plastyczny w Wojnowicach.

10 października w piękny, zimny, ale słoneczny poranek wyruszyliśmy na ćwiczenia terenowe z biologii i plastyki.
Celem wyjazdu była obserwacja przyrody jesiennej okiem artysty i ekologa.

Z Wojnowic szliśmy polami w kierunku Bojanowa.
Zwróciliśmy uwagę na otaczające nas ekosystemy sztuczne. Zobaczyliśmy starą piaskownię, z której w latach 30 wydobyto olbrzymi głaz narzutowy, kamień leżący obecnie na Placu Wolności. Obserwowaliśmy proces sukcesji w dawnym wyrobisku piasku.
Najciekawszą częścią zajęć przyrodniczych było poznawanie gatunków drzew rosnących w przypałacowym parku w Wojnowicach. Zebraliśmy liście o różnorodnych kształtach i pięknych barwach, z nich po wysuszeniu przygotujemy zielniki.
Oprócz pospolitych gatunków takich jak buk zwyczajny, grab zwyczajny czy klon zwyczajny poznaliśmy gatunki egzotyczne np. korkowiec amurski, kłęk kanadyjski, kasztan jadalny, skrzydłorzech kaukaski.
Porównywaliśmy owoce różnych gatunków dębów: czerwonego, bezszypułkowego i błotnego a nawet degustowaliśmy smak orzeszków znalezionych pod ogromnym bukiem.


Plener plastyczny miał zwrócić uwagę na bogactwo kolorów i faktur w świecie przyrody.
Uczniowie mieli do wykonania rysunek drzewa lub liścia z uwzględnieniem światłocienia, odbitki liści w technice frotażu oraz kompozycje złożone z różnorodnych elementów przyrody, takich jak: liście, kasztany, owoce dzikiej róży itp.
Wnikliwa obserwacja i opis gatunków roślin przyczynił się do powstania szeregu ciekawych prac plastycznych, które zostaną dokończone podczas zajęć w szkole.

W zajęciach terenowych z ekologii i botaniki oraz w plenerze plastycznym w Wojnowicach wzięła udział klasa III c pod opieką p. Beaty Rubin-Jałowieckiej- nauczyciela biologii, p. Justyny Żymełki-praktykantki PWSZ w Raciborzu oraz p. Romana Szczasnego- nauczyciela plastyki.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here