Zbiornik Racibórz Dolny w 2014?

0

– W roku 2010 zamierzamy uzyskać pozwolenie na budowę. Realny termin ukończenia prac to rok 2014 – przekonywał radnych Franciszek Pistelok, dyrektor RZGW w Gliwicach.

- reklama -

Na wrześniowej sesji radni poruszyli temat zabezpieczeń przeciwpowodziowych Powiatu Raciborskiego. Do dyskusji zostali zaproszeni Franciszek Pistelok i Rafał Łagosz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach oraz Waldemar Niemiec ze Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

 

Franciszek Pistelok

 

Sprawę budowy zbiornika przedstawił Franciszek Pistelok, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Scharakteryzował podstawowe problemy związane z realizacją przedsięwzięcia. – W roku 2010 zamierzamy uzyskać pozwolenie na budowę. Realny termin ukończenia prac to rok 2014 – tłumaczył Pistelok. Wspominał również o prowadzonych obecnie badaniach w związku z oddziaływaniem zbiornika na środowisko przez ekologów, o sprawie finansowania zbiornika: – 800 mln. zł mamy, potrzebujemy 1 mld. 400 tys., o wysiedleniu mieszkańców Nieboczów: – w tym kawrtale podpisaliśmy 33 akty notarialne, wykupiliśmy 4 domy i 24 ha. Obecnie mamy już w posiadaniu 60% gruntów potrzebnych do budowy zbiornika. Pozostało nam do wykupienia 100 ha od indywidualnych właścicieli. Jeżeli utrzymamy dotychczasowe tempo – 25 ha na kwartał – to w ciągu roku powinniśmy zakończyć wykup gruntów.

 

Rafał Łagosz

 

Z kolei Rafał Łagosz przekonywał radnych o postępie  w zakresie zabezpieczeń przeciwpowodziowych na raciborszczyźnie. – Od powodzi w 1997 roku sytuacja diametralnie się zmieniła. System zabezpieczeń przeciwpowodziowych jest coraz lepszy – tłumaczył.

 

Waldemar Niemiec

 

Zaś Waldemar Niemiec przedstawił stan obwałowania Odry na terenie województwa śląskiego. – Dążymy do zamknięcia obwałowania Odry na Śląsku – mówił Niemiec. Zwrócił uwagę również na problem wykupu 1 ha ziemi od pana Kostki w Rudniku, co uniemożliwia dalsze kroki.

 

Zobacz również Zbiornik przeciwpowodziowy za 1,3 miliarda?

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here