Prezydent: Postawiła pani mocne zarzuty pod adresem MZB, PRD i PK

Radna M. Lenart, powołując się na opinię publiczną, nazwała MZB „sztucznym tworem, samym dla siebie”, który może warto by zlikwidować, a środki przeznaczyć na remonty w mieście.

– Miejski Zarząd Budynków w opinii publicznej to sztuczny twór, niewydolna jednostka organizacyjna, funkcjonująca sama dla siebie, z nadmiernie rozbudowaną administracją – oburzała się  radna Małgorzata Lenart na wczorajszej sesji Rady Miasta.  Zdaniem raciborzan – jak mówiła – nie ma sensu utrzymywania  MZB w obecnym stanie, więc może warto by było go zlikwidować, a środki przeznaczyć na remonty w mieście. Zwróciła również uwagę, że MZB nie radzi sobie z utrzymaniem porządku na klatkach, podnajmuje firmy sprzątające, które sprzątają raz w miesiącu. – MZB powinien mieć stałych pracowników do sprzątania – podkreślała. Wspomniała także, że podobno są ludzie którzy chcą przejąć MZB.

- reklama -

 

Zdaniem Małgorzaty Lenart może warto by było MZB wraz z PRD włączyć pod zarząd PK. – Jedna administracja obsługiwałaby więcej pracowników, można by ponadto zatrudnić hydraulików, osoby do sprzątania – zastanawiała się radna.  

 

Z kolei mówiąc o Przedsiębiorstwie Komunalnym, wyraziła niepokój o komunikacje miejską. – Kierowcy mówią, że mają być ogłoszone przetargi na linie przewozowe. Może to doprowadzić do odcięcia niektórych dzielnic miasta od centrum, kto będzie dbał o przystanki – mówiła radna.

 

Sprawa PRD – zdaniem Małgorzaty Lenart – również budzi kontrowersje. Radna problem złej kondycji PRD poruszyła również  na listopadowej sesji Rady Miasta. – Został odwołany Edmund Pazurek ze stanowiska prezesa Przedsiębiorstwa Robót Drogowych. Następny został wyłoniony nie w drodze konkursu a z klucza. Na tym stanowisku powinna zasiąść osoba wyłoniona w drodze konkursu, która ma odpowiednie kompetencje. Oby się nie powtórzyła sytuacja jak w RCK – oburzała się Lenart.

 

Prezydent Mirosław Lenk, odpowiadając radnej, mówił  – Postawiła pani bardzo mocne zarzuty pod adresem MZB, PRD i PK. Plotki to u cioci na imieninach. Próbuje pani pokazać słuszność tez opartych na plotkach a nie na faktach.

 

Zdaniem prezydenta, niewątpliwie w MZB będą potrzebne zmiany, stąd też zapowiedział dyskusję na ten temat. – Jednak podważanie sensu istnienia instytucji, która ma się zajmować zasobem mieszkaniowym to za dużo – oburzał się prezydent. – Informacje muszą być poparte faktami. Plotki mnie nie interesują. Interesują mnie fakty poparte nazwiskami osób, które je zgłaszają. Te tezy wynikają – jak pani twierdzi – z rozmów z ludźmi. Na jednej z sesji będzie dyskusja na temat MZB. Nie dotarły do mnie żadne plotki, żeby ktoś chciał przejąć MZB. Tam zarobić już się nie da – podkreślał Lenk. Od nowego roku MZB nie będzie zarządzał nieruchomościami stanowiącymi własność wspólnot mieszkaniowych, stąd też na wczorajszej sesji podejmowano uchwałę w sprawie zmiany Statutu Miejskiego Zarządu Budynków.

 

Prezesem PRD został – jak mówił prezydent – Bogusław Zagrodnik. – To że został wybrany bez konkursu wynika z faktu, że rynek jest pusty. Bardzo trudno znaleźć osobę z odpowiednimi uprawnieniami – podkreślał Mirosław Lenk. Przyznał również, że trzy spółki interesują się PRD z Gliwic, Rybnika i Raciborza. – Jeżeli nie znajdzie się udziałowiec, który będzie chciał zainwestować to trzeba będzie sprywatyzować zakład – tłumaczył Lenk.

 

Prezydent wyraźnie podkreślił, że nie ma zagrożenia działalności PK. – Spółka nie ma strat. Ponosi straty w zakresie komunikacji miejskiej, ale nadrabiają to inną działalnością. Nawet jeżeli zmieni się funkcjonowanie komunikacji miejskiej to nie jest to zagrożeniem dla PK. W lutym będzie sesja na temat komunikacji miejskiej. Dopuszczamy ogłoszenie przetargów na kursy, tak jak to wygląda w innych miastach. Nic złego się nie dzieje w PK – mówił Lenk.

 

Na koniec wypowiedzi prezydent podkreślił, że dyrektorka RCK Janina Wystub – tak samo jak prezes PRD – nie została wybrana według jakiegoś klucza. – Proszę dać jej szansę. Pracuje od maja. Rozpoczęła w złej atmosferze – oburzał się Mirosław Lenk.

 

/KJ/

- reklama -

28 KOMENTARZE

 1. Panie Prezydencie, a czy jak wyślą Panu moje CV to da mi pan tak samo szansę jak pani W.? Czy może będę musiał piąć się od młodszego referenta do ewentualnie podinspektora, o ile oczywiście przejdę przez rozpisany „konkurs” na „spełnił wymogi formalne i posiada merytoryczną wiedzę”?

 2. Szanowny Panie Prezydencie. Pani Lenart ma 100% rację. To nie są plotki. Z MZB przez lata nie zrobiono nic. Przepraszam zrobiono! Zdegradowano je do poziomu ułomnego zakładziku, nawet nie remontowego. Proponuję przekazać zasoby gminne w administrację podmiotów prywatnych. Koszt administrowania na poziomie 1 zł. Pozostałe 3-4 zł. z czynszu przeznaczyć na remonty i potrzeby gminy. Efekt będzie. Ten Pan Bogusław Zagrodnik to ten sam dyrektor Szpitala dla nerwowo chorych z Rybnika. Teraz będzie specjalicą od dróg, i czgo jeszcze? POWODZENIA TA DROGA NAPEWNO PROWADZI DO NIKąD

 3. Czytając te opinie mam wrażenie, że Racibórz zmieszkują sami intelgenci i arystokracja . Proponuję odwiedzić tym osobom kamienice , w których mieszkańcy nie dbają o swoje mieszkania i wiadomo o kogo chodzi. A najwięcej mają do powiedzenia ci radni, którzy tak naprawdę nic nie mają do powiedzenia. Nigdy nic nie robili i na sesjach chcą wypłynąć. A może tak do roboty się wziąć .

 4. Boże ! w miesce i mieszkaja ludzie w typie Isia,br..ona nie rozumie że nie każdy jest piękny ,młody i tak szlachetny jak ona.W historii juz byli tacy co im ułomni wadzili.Pewnie pracuje w MZB i ma dośc „takich”.

 5. Panie WOW , czytanie ze zrozumieniem się kłania. Nie pracuje w MZB, a w sklepie . I mam dość radnych, którzy gadają głupoty . Mało tego mieszkam, tam gdzie działa MZB i nie narzekam.

 6. pani Isio, w takim razie ma Pani wyjątkowe szczęście. Ja też mieszkam w budynku zarządzanym przez MZB, podobnie jak kilku moich znajomych. I wszyscy mamy dużo problemów, których urzędasy z MZB nie są w stanie rozwiązać. A nie są w stanie, bo albo im się nie chce albo są niekompetentni.

 7. W MZB jest wielu niekompetentnych pracowników, których arogancja i chamstwo przekraczają wszelkie normy. Dla przykładu można podać chociażby P kasjerkę( tą starszą),która wiecznie ma problem, jest wciąż niezadowolona, opryskliwa, niesympatyczna – można by było tak długo. Człowieka szlag trafia, gdy ma podejść do okienka.

 8. Pani Majo, zabolała Panią interwencja Pani Lenart. Widocznie odnosi ją Pani bezposierednio do siebie. MZB znam od 25 lat, w tym przedsiębiorstwie nie pozostał nikt wartościowy merytorycznie, wszyscy postępują obecnie w sposób zachowawczy. Nie identyfikują się z przedsięborstwem a lokator nie przedstawia dla nich żadnej wartości. Czynsze pobierane za gminne lokale mieszkalne oraz lokale usługowo – handlowe, to ciężkie pieniądze, przejedane przez MZB. Należy z tym skończyć, to są gminne pieniądze. Ciągłe przebudowy MZB ( co dwa lata ) to niegospodarność delikatnie określając. Dowodów niedbalstwa mogę przedstawić wiele. Prezydent wiele zna, ale wciąż ufa argumentom cwanych wyjadaczy.

 9. należy dodać że osba która chce cokolwiek załatwić w MZB jest traktowana jak intruz który przeszkadza w „pracy” , po coś przychodził sami stwarzają atmosferę że firma się wali, nic się nie da załatwić, nie ma nie da się nie ma pieniędzy najlepiej sam sobue załatw. kiedy zrozumieja że oni są dla osób płacacych czynsz a nie odwrotni w końcu z tych czynszów maja płacone pensje

 10. Racibórz to jedna wielka dziura. No może tylko sklepów nam nie brakuje! Może ktoś zająłby się problemem miejsc pracy. Młodzi ludzie uciekaja , bo jak tutaj maja sie realizować. Dlaczego taki Rybnik potrafi sie tak rozwijać? Ano dlatego, ze chyba nie zajmują się głupotami. Radny. na sesje pójdzie, pogada i jeszcze kase dostanie , a ludzie na forum do gardeł sobie skaczą . To jest dopiero polityka. Tak poza tym w każdym mieście w Polsce istnieje taka instytucja jak MZB i wiele innych podobnych. Brawo

 11. Brawo co niektórzy głupi radni.Polecam wiecej imprez-imieniny cioci aby sie cos niecoś dowiedziec i miec o czym dyskutowac na sesjach. Bierzecie nasze cieżkie pieniadze RACIBORZA.Brawo !!!!!!!!!!

 12. Pani Radna – BEZradna. – ( W Raciborzu zlikwiduje MZB. a co w zamian zaproponuje???? Kolejny market,gdzie nawet kasjer po studiach zarabia mniej niz dieta Radnego, czy Radni maja pojecie ze taka dalsza polityka – LIKWIDACJA do niczego nie prowadzi. Chętnie uslyszała bym : pozytywne inicjatwy i pozytwne myślenie zamiast narzekań radnej Lenart . Zaproponowanie czegokolwiek aby rozwijało miasto a nie LIKWIDOWAŁO. Proponuje zlikwidowac dietę Radnej .To by byla oszczędnośc a pieniadze przeznaczyc na REMONT np. miasta.

 13. Za swoje pieniądze proszę utrzymywać cwniaków i kombinatorów. Za gminnne pieniądze chce Pani ich utrzymywać . Tylko dlatego żeby nie wzrosło bezrobocie, Pane byłego dyrktora z Katowic i jego świtę. Co do imienin. Ztreści Pani wypocin wynika że jest Pani czętym uczestnikiem ta krytykowanych przez siebie imprezek.

 14. OJ to nie plodki MZB to trzeba by bylo zlikwidowac biora kase i nic nie robia co ostatnio to nawet chcac zaplacic to niema jak bo kasjerka nie pracuje 8godz ciekawe czy placa jej za te godziny w ktorych jest kasa nie czynna Kasjerka i cala reszta to juz dawno by trzeba bylo zwolnic!!!

 15. czytajac to forum i wypowiedzi zastanawiam sie czy osoby podpisujace sie pod swoimi wypocinami zyja w realnym swiecie!mam wrazenie ze za rzekome układy itd. ponosza wine zwykli pracownicy MZB!
  a i wypadałoby sie zastanowić czasami nad wyrażaniem krytyki pod adresem Wszystkich pracownikówi MZB!łatwo jest oceniać kogoś nie patrząc na siebie a prawda jest taka że Ci pracownicy musza się użerać właśnie z takimi ludzmi jak Wy!a jaki macie stosunek i checi współpracy właśnie możemy przeczytać!

 16. Pracownik MZB jest, pracownikiem Jednostki samożądowej! Przy obsłudze petentów Pani koleżanko obowiązuje go kodeks etyki. Z Pani wypowiedzi wnioskuję, iż przerasta on Panią. Najeprzy sposób – zwolnić się, lub nie opowiadać bzdór. Natomiast wypowiedzi na temat MZB świadczą nie o osobach wypowiadających się ( bo nie każdy jest tak świate krztałcony, jak Pani), lecz o powadze problem. Pani Lenart,życzę wytrwałości, mi kiedyś jej zabrakło, wybrałem, swoje zdrowie ponad MZB.

 17. A może ktoś zwęszył interes w prywatyzacji MZB ??
  Zgadzam się iż z MZB nie dzieje się dobrze delikatnie ujmując ale tak to jest jak Dyrektorskie Posadki piastują osoby kompletnie” nieprzygotowane” i ktore sa w MZB od lat i dziwnie są nie do ruszenia a zamiast zajmować się pracą deorganizują ją nie wspominając już o ttraktowaniu lokatorów Ale gdzie jest Nasz PAn Prezydent?? Moze najwyzsza pora zabrac się do pracy tak żeby efekty byly widoczne dla przeciętnego mieszkańca – jak zawsze wspaniałe obietnice na które daliśmy się nabrać a oprócz kolejnych pseudo-galerii nic nie widać —– cisza…. O forme mzb mozemy miec rozniez zal do Pana Panie prezydencie gdyz osoby kompetentne ktore Mzb : miało” pouciekały z powodu ” tzw spraw wewnetrznych ” i juz wiadomo iz kolejne a raczej kolejna osoba odchodzi bo nie da sie tam pracować ….pewnie sami nie wiecie jaki jest tam balagan …juz nie do posprzatania wiec Łatwo oddać w inne rece mzb a moze nie takie obce?? bo przeciez juz sie mowi kto ma przejac MZB ….

 18. Czytam Twoje wypowiedzi i własnym oczom nie wierzę-po prostu tagedia kobieto.Zeby dyskutowac nad problemem należy posiadać sztukę czytania ze zrozumieniem a Tobie tego brak. Kształć się w tym kierunku bo bez nauki zostaniesz naczelnikiem w MZB

 19. Pani Maju – to taka forma grzecznościowa dla przypomnienia . To forum chyba nie jest stworzone na Pani potrzeby wytykania braków w wykształceniu . Cieszy mnie bardzo że Pani „sztuka” czytania ze zrozumieniem jest tak niebywale rozwinięta i to z pewnością horrendalnie ułatwi nam konwersowanie na tym formu ale jeżeli można to proszę zająć się swoim dokształcaniem gdyż moja osoba nie powinna Panią obchodzić chyba że prowadzi Pani tak ubogie życie osobiste że bez żenujących wstawek takich jak poniżej nie może się Pani obyć. Pozdrawiam.

 20. Zgadzam się to jest formu na ktorym mozna swobodnie poruszyc temat mzb a nie jakies osobiste docikni , a tak na marginesie ciekawe kto stoi w kolejce do przejecia mzb pewie jedna z zaprzyjaznionych firm z naszymi wladzami

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here