Rolnicy w powiecie dziękują za plony

Żniwa zakończone. Rolnicy tradycyjnie dziękują za plony podczas dożynek wiejskich, parafialnych, gminnych. W tym roku na terenie powiatu raciborskiego odbędą się także dożynki wojewódzkie. Zobacz kiedy i gdzie odbędą się uroczystości dożynkowe.

Dożynki to tradycyjne słowiańskie święto plonów przypadające na pierwszy dzień jesieni, poświęcone zbiorom rolnym. W wielu częściach kraju nosiły różne nazwy np. zwano je wieńcem, wieńcowem, okrężnem, wyżynkami czy też obrzynkami. W czasie dożynek dziękowano za plony oraz proszono o jeszcze lepsze w kolejnych latach. Obchody dożynek rozpoczyna wicie wieńca z pozostawionych na polu zbóż oraz roślin i kwiatów. Wieńce mają kształt korony lub koła i zwie się je „plonem” gdyż uosabiają zebrane plony. Poza wieńcem uczestnicy dożynek niosą dary z płodów ziemi oraz chleb upieczony z mąki pochodzącej z danych zbiorów. Niesienie wieńca przysługuje Staroście lub Starościnie dożynek. Za nimi podąża orszak pozostałych żniwiarzy często ubranych w stroje ludowe. Orszak z wieńcem podąża do kościoła gdzie wieniec jest święcony. Po święceniu odbywają się biesiady, tańce i poczęstunek. W okresie międzywojennym zaczęto organizować dożynki gminne, powiatowe i parafialne.

- reklama -

W tym roku najważniejsze uroczystości, dożynki wojewódzkie, odbędą się w Pietrowicach Wielkich. Rolnicy z całego województwa na raciborszczyznę zjadą 29 sierpnia. Impreza rozpocznie się już o godzinie 10.00, kiedy to z ulicy Żymierskiego wyruszy korowód dożynkowy (formowanie korowodu rozpocznie się o 9.00). O godzinie 12.00 na terenie Centrum Społeczno – Kulturowego odbędzie się msza święta. Część oficjalną dożynek – powitanie uczestników i zaproszonych gości oraz przekazanie chleba dożynkowego – zaplanowano na godz. 13.30, a o godz. 14.00 w hali głównej odbędzie się obiad dożynkowy dla zaproszonych gości. O godz. 15.00 goście wygłoszą okolicznościowe przemówienia, nastąpi też dekoracja medalami. Od godz. 16.30 rusza program artystyczny, w którym przewidziano występ zespołu Golden Mix i Galę Śląskiej Listy Przebojów, którą poprowadzą Dariusz Niebudek oraz Piotr Szolc. Wystąpią też: kabaret Wesoły Masorz i Przyjaciele, Edyta Musioł, Duo Fenix i Kamraty. Gwiazdą wieczoru będzie Nikos Rusketos i grecka grupa Orfeusz.

Inne uroczystości dożynkowe na terenie powiatu:

Gmina Kornowac:

29 sierpnia – Rzuchów ( zobacz program ),

5 września – Kobyla,

12 września – Łańce, Pogrzebień

Gmina Rudnik:

29 sierpnia – dożynki parafialne w Rudniku (msza święta oraz festyn na placu przy GCI),

5 września – dożynki wiejskie w Ponięcicach (msza św. oraz zabawa taneczna w RSP Ponięcice),

5 września – dożynki parafialne Modzurów (msza św.),

12 września – dożynki parafialne i gminne Parafia Łubowice, organizator Sołectwo Grzegorzowice (msza św. oraz festyn na boisku sportowym Grzegorzowice),

19 września – dożynki wiejskie w Czerwięcicach (msza św. oraz uroczystość w świetlicy wiejskiej)

 

Gmina Nędza:

12 września – dożynki gminne w Nędzy (zobacz program )

 

Gmina Krzanowice:

12 września – dożynki gminne w Borucinie

Gmina Pietrowice Wielkie:

5 września – Maków (dożynki wiejskie),

5 września – Cyprzanów (dożynki wiejskie),

12 września – Samborowice (dożynki wiejskie)

18 września – Lekartów (biesiada dożynkowa)

19 września – Pawłów (dożynki wiejskie)

Gmina Kuźnia Raciborska:

ze względu na tegoroczną powódź dożynki gminne w Turzu nie dojdą do skutku. W intencji rolników zostanie odprawiona msza św.

 

Gmina Racibórz:

12 września – dożynki miejskie w Raciborzu- Markowicach ( zobacz program )

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here