Radna Ewa Lewandowska w składzie delegacji do Rumunii

9 października Szkoła Polska w Pojanie Mikuli na rumuńskiej Bukowinie otrzymała imię Krystyny Bochenek, wicemarszałek Senatu RP, która zginęła w kwietniu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

W uroczystości nadania imienia szkole oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej wzięli udział: marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, senatorowie, marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski, radna Sejmiku Śl. Ewa Lewandowska oraz inni przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych województwa śląskiego oraz rodzina zmarłej.

- reklama -

 

 

 
 

 

 

 

W swoim wystąpieniu podczas uroczystości marszałek B. Borusewicz powiedział o Krystynie Bochenek – Równo rok temu przyjechała tutaj, aby otworzyć tę piękną szkołę. Dzisiaj jesteśmy po to, żeby nadać tej szkole jej imię. Nie planowaliśmy tego, że ta szkoła, którą otwierała, będzie też jej pomnikiem, ale właśnie się stało. Dodał tez, że Krystyna Bochenek będąc wspaniałym człowiekiem, dziennikarzem oraz parlamentarzystką, równocześnie cały czas myślała o innych, dbając przy tym tak bardzo o język polski. Tak się stało, że ta polska szkoła, do której będą chodzili wszyscy, którzy tutaj mieszkają, będzie nosiła jej imię. W ten sposób będzie razem z nami i z wami. Ta pamięć o niej będzie na pewno przechowywana, tak samo jak w Katowicach, Warszawie i w całej Polsce. Będziemy o niej pamiętać – podkreślił marszałek Senatu.

 

Na pamiątkowej tablicy autorstwa wrocławskiego architekta Tomasza Urbanowicza istnieje napis:

 

Pamięci tragicznie zmarłej w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem Krystyny Bochenek, wicemarszałka Senatu RP VII kadencji, niestrudzonej propagatorki polszczyzny, która wiedziona troską o krzewienie wśród Polaków na Bukowinie rumuńskiej naszego wielkiego, wspólnego dobra – słowa polskiego, otworzyła tutaj 9.10.2009 roku Szkołę Polską.

 


 

 

Polska Szkoła w Pojanie Mikuli została wybudowana w całości ze środków senackich. W odpowiadającej wysokim standardom placówce uczy się w chwili obecnej 170 uczniów, z czego 60 proc. stanowią dzieci pochodzące z polskich rodzin. Szkoła ma 12 klas, bibliotekę, salę gimnastyczną, gabinet lekarski, który służy również miejscowej ludności.

 

Poza oficjalną uroczystością polska delegacja spotkała się z  Sorinem Arcadie Popescu wojewodą Suczawy oraz Vasile Ilie Wiceprzewodniczacym Rady Wojewódzkiej, a także spotkała się z dziećmi i młodzieżą polonijną z zespołu "Sołonczanka".

 

/w/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj