W Budziskach poznają tajniki internetu

Obsługa komputera i surfowanie w sieci dla wielu jest już dziś czymś normalnym. Jednak są i tacy, którzy wciąż się tego uczą, jak choćby mieszkańcy Budzisk i Rudy w Gminie Kuźnia Raciborska.

E-Sołectwo. Budowa społeczeństwa informacyjnego w Budziskach i Rudzie – to nazwa projektu, który od sierpnia tego roku realizowany jest w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Budziskach.

- reklama -

 

Beneficjentem przedsięwzięcia, które współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Budziska. Jeden z jego członków to Tadeusz Koral (na zdjęciu poniżej). – Zawsze starałem się przekonać zarząd, że statut – prócz prowadzenia szkoły i przedszkola – stawia też inne cele, m. in. aplikowanie o środki zewnętrzne na coś, co może służyć mieszkańcom – zaznacza koordynator projektu. – A Kapitał Ludzki jest właśnie takim programem, gdzie można korzystać z różnego rodzaju środków na kursy, szkolenia i doradztwo – dodaje.

 

Z możliwości uczestnictwa w kursie skorzystało 59 osób w różnym wieku. Zajęcia trwać będą do końca stycznia 2011 r., kiedy to odbędzie się konferencja podsumowująca przedsięwzięcie. Kurs komputerowy, który jest zasadniczym filarem projektu e-sołectwo to jednak nie wszystko. W jego zakres wchodzą również panele dyskusyjne, określające potrzeby mieszkańców, będzie ponadto trening kompetencji społecznych prowadzony przez specjalistów i edukacyjny konkurs dla dzieci. – Podzielony on zostanie na dwie części: Budziska i Ruda za lat 50 oraz – co mi się nie podoba w mojej wsi / sołectwie i co bym chciał / chciała zmienić – mówi T. Koral. Dla uczestników konkursu przewidziane są nagrody, premiowanych będzie sześć miejsc.

 

Osoby, biorące udział w kursie podzieleni są na trzy grupy: podstawową, średnio zaawansowaną i zaawansowaną. W grupie podstawowej, do której należą głównie osoby starsze, realizowane są zajęcia związane z podstawami obsługi komputera i internetu, a więc zapoznawanie się z wszelkiego rodzaju przeglądarkami, wyszukiwaniem informacji w sieci, zaznajamianie się z internetową bankowością czy zakupami. Do tego dochodzą zajęcia z obsługi oprogramowania Microsoft Word i Excel.

 

– W grupie zawansowanej pracujemy nad budową portali internetowych, obsługą CMS-ów "Joomla!", administracją czy składaniem szablonów – mówi Piotr Nienartowicz, który prowadzi szkolenia dla uczestników kursu. – Obecnie wchodzimy w "Adobe Flasha", czyli tworzeniem wszelkiego rodzaju animacji, bannerków internetowych, czyli wszystkiego tego, co w sieci się porusza – dodaje.

 

Jak podkreślają kursanci – tego rodzaju przedsięwzięcia są bardzo potrzebne. – Zdecydowałam się wziąć udział w kursie, by nauczyć się wielu interesujących rzeczy. A wiedza na ten temat przyda się zarówno w pracy, jak i w domu – mówi Zofia Ogonowska, która uczestniczy w zajęciach razem z mężem Romanem (fot. poniżej). – Będziemy w domu ćwiczyć to, co nauczyliśmy się na kursie. Dziś już potrafimy posłużyć się przeglądarkami internetowymi, nauczyliśmy się pisać podania. Mamy świetnych wykładowców, cieszymy się, że taki kurs został zorganizowany, bo dla nas, starszych nieco osób, to duża pomoc – zaznacza.

 

– O kursie dowiedziałam się z ogłoszenia od pana Tadeusza Korala. Dzięki możliwości uczestniczenia w zajęciach, nauczyłam się korzystać z komputera, internetu, wiem, jak wysyłać e-maile – mówi z kolei mieszkanka Budzisk, Małgorzata Absalon.

W związku z tym, że materiału z tego zakresu jest sporo, wykładowców jest dwóch. Drugim nauczycielem jest Piotr Magdziak, który prowadzi zajęcia z grupą średnio zawansowaną. – Chcielibyśmy kursantom przekazać jak najwięcej, jednak ważniejsze od programu zajęć jest dla nas tempo tych ludzi. Nie chcemy robić z tego lekcji, więc jak ktoś nie rozumie lub nie nadąża, zatrzymujemy się i pracujemy z każdym indywidualnie – tłumaczy Piotr Nienartowicz.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here