Gimnazjaliści uczcili pamięć zamordowanych we wrześniu 1939

1

17 września młodzież Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu uczciła 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz agresji ZSRR na Polskę.

 

- reklama -

 

 

Gimnazjaliści uczestniczyli w apelu pod "Dębem Pamięci" oraz w miejskich uroczystościach zorganizowanych przez Związek Sybiraków. Uczniowie klas I-III wysłuchali montażu słownego poświęconego czasom wojny oraz okupacji niemieckiej i radzieckiej. Apel dla uczniów odbył się w symbolicznym dla nas miejscu – pod "Dębem Pamięci", który został poświęcony pułkownikowi Jerzemu Skrzydlewskiemu, zamordowanemu w 1940 roku w Charkowie. "Dąb Pamięci" to efekt włączenia się naszej szkoły w 2008 roku do ogólnopolskiej akcji sadzenia dębów, upamiętniających polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Młodzież uczciła minutą ciszy wszystkie ofiary II wojny światowej i złożyła znicze pod "Dębem Pamięci".

 

 

 

 

Poczet sztandarowy Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II wraz z panem dyrektorem Dariuszem Malinowskim uczestniczył w miejskich uroczystościach w kościele pod wezwaniem Matki Bożej, upamiętniających rocznicę 17 września. Symboliczne spotkanie pokoleń: Sybiraków, władz miejskich, harcerzy i młodzieży odbyło się już po raz szesnasty. Wszyscy w zadumie słuchali słów o latach zesłań, które były dla Sybiraków prawdziwą współczesną golgotą, naznaczoną głodem, chorobami i utratą wielu najbliższych. Przemówienie okolicznościowe wygłosił pan dyrektor Dariusz Malinowski. Po mszy wszyscy zebrani przeszli pod pomnik Sybiraków, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej.

 

G5

publ. /ps/

 

 —————————————————–

 

zobacz także:

 

Pomnik Sybiraków przypomina gehennę setek tysięcy Polaków, których na wschodzie czekał głód, poniewierka, chłód i płytki grób. Miasto pamięta o poległych, ale nie zapomina i o żywych świadkach historii.

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. ups

    Jakie te dzieci małe w tym gimnazjum. Wyglądają jak dzieciaczki z podstawówki.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here