Pomaszerują dla upamiętnienia ofiar Tragedii Górnośląskiej

3

– Nie było zasadniczej różnicy pomiędzy tym, co przeżył więzień w niewoli i torturach pod symbolem trupiej czaszki SS czy polskiego orła – Ruch Autonomii Śląska zachęca do udziału w Marszu na Zgodę.

24 stycznia 2015 roku odbędzie się VII Marsz na Zgodę, upamiętniający ofiary tzw. Tragedii Górnośląskiej 1945 roku: zamordowanych, wywiezionych do ZSRR, uwięzionych w obozach, a także ich rodziny. Jak co roku pochód wyruszy o godzinie 12:00 z placu Wolności w Katowicach pod bramę obozu w Świętochłowicach Zgodzie.

- reklama -

 

Tragedia Górnośląska – określenie nawiązujące do wydarzeń z 1945 roku i masowych deportacji mieszkańców Górnego Śląska do sowieckich łagrów. W wyniku represji do niewolniczej pracy na terenie ZSRR trafiło, według opinii historyków, kilkadziesiąt tysięcy osób. Większość z nich nigdy nie wróciła do Polski. Do niewolniczej pracy na Wschodzie trafiali też śląscy żołnierze i oficerowie Armii Krajowej. Z powiatów bytomskiego, zabrzańskiego i gliwickiego wywieziono w zasadzie wszystkich zdolnych do pracy mężczyzn. Choć wywózki były straszliwym dramatem dla Górnoślązaków, mieszkańcy innych części Polski właściwie nic o nich nie wiedzą. Upamiętnienie ofiar tragedii i działania zmierzające do zwiększenia świadomości dotyczącej tych wydarzeń, mają to zmienić – przypomina UM Województwa Śląskiego.

 

Data: 24 stycznia 2015 r.
Godzina: 12:00
Zbiórka: Katowice, Plac Wolności

 

publ. /ps/

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Mój dziadek był więżniem obozu na Zgodzie, a moja rodzina szukała dziadka kilkadziesiąt lat bo zaginął. Potem okazało się, że zmarł w tym obozie z powodu braku dostępu do lekarza. Lekarz w tym obozie był jeden raz na trzy miesiące.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here