Widowisko astronomiczne

0

Na czym polega sensacja zaćmienia słońca, obserwowane przecież jest na Ziemi kilka razy w roku.Na czym polega sensacja zaćmienia słońca, obserwowane przecież jest na Ziemi kilka razy w roku.
Zaćmienie jest lokalne – widoczne w różnych stopniach zaciemnienia w zależności od miejsca, w którym jest widoczne – a obserwowane w Polsce 20 marca 2015 – przy bardzo dobrych warunkach pogodowych – należało do wyjątkowych z uwagi na duże zaciemnienie i rzadkość jego występowania na naszym obszarze.
Obserwując słońce należy stosować zaawansowane środki ostrożności.
Nie jest niebezpieczne chwilowe patrzenie na słońce przez zaciemnione szkło, czy folię mylarową – niebezpieczeństwo tkwi w silnym promieniu UV emitowanym przez słońce – wpatrywanie się dłużej bez odpowiednich filtrów UV może uszkodzić nerwy wzrokowe i poparzyć siatkówkę.
Ładna pogoda, pierwszy dzień wiosny i atrakcja astronomiczna cieszyła się popularnością w szkole, dlatego przeprowadzono obserwację astronomiczną, uczulając dzieci na skutki promieniowania UV – zakupiono szkiełka spawalnicze – będące mocnym filtrem UV – uczniowie przynieśli też własne okulary spawalnicze.
Komentowali zaistniałe zjawisko, przytaczając opowieści historyczne, na których przebieg obserwowane zaćmienie miało istotny wpływ – wspominano też opisaną historię Faraona, w którego upadek wpisano zaćmienie słońca.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here