W Galerii Sztuki Współczesnej Raciborskiego Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy "Rzeźba, Grafika Projektowa".
Wśród prac można zobaczyć m.in. rysunek Kazimierza Frączka, którym zainteresowało się Lotto. Prezentowane prace to efekt kształcenia studentów na kierunku Edukacji Artystycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, przygotowujący do podejmowania samodzielnych działań twórczych.
Zagadnienia podejmowane w czasie zajęć mają na celu kształtowanie aparatu manualnego, formowania percepcji wzrokowej, a także pogłębienie świadomości twórczej studenta. W trakcie omawianych zajęć student dotyka takich istotnych tematów, jak materia, forma czy treść.
– Wszystkie prezentowane rzeźby są efektem pracy dwóch ostatnich semestrów. Poza ciemną głową z przodu, która powstała przed laty. Ma to pokazać, że nie ma różnicy między tamtym pokoleniem studentów, a obecnym. Są jednakowo zdolni – mówił podczas wernisażu dr Henryk Fojcik, uczący studentów rzeźby.
Studenci na zajęciach zapoznają się z wieloma formami rzeźbiarskimi i wystawa miała tę różnorodność zaakcentować. – Zaczynają od pełnoprzestrzennej, portretują siebie nawzajem i rzeźbią głowy. Początkowo podchodzą do tego nieco opornie, ale udaje się już zachować proporcje, widzę, że są zadowoleni – opowiada Henryk Fojcik. Na wystawie można podziwiać również rzeźbę autorstwa samego wykładowcy, któremu pozowały dzieci. – Ponieważ jest w tym jakaś radość, jakaś dziecięca naiwność, pracy nadałem tytuł "W stronę światła" – opowiadał artysta.
– Naszym zadaniem jest przekazanie studentom pewnej wiedzy, którą kiedyś ktoś nam przekazał – mówił dr Kazimierz Frączek, prowadzący zajęcia zarówno w PWSZ, a także w RCK. Wśród prac oglądać można m.in. projekt, który powstał przed laty dla Lotto. – Chciałem pokazać, że to legalizacja hazardu, że się z tym nie zgadzam, dlatego namalowałem demonicznego faceta. Natomiast ówczesne władze zainteresowały się projektem, więc tym bardziej mnie cieszy, że mogłem przez to coś przekazać – tłumaczył Kazimierz Frączek.
Wystawę prac można podziwiać w Galerii Sztuki Współczesnej na I piętrze Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina 21.
publ. /ps/