Spotkanie pod Dębem płka Jerzego Skrzydlewskiego w Gimnazjum nr 5

0

Okazją do wspólnego spotkania uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości w osobach pana Szlapańskiego – prezesa raciborskiego oddziału światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz pana Susa – przewodniczącego raciborskiego koła Związku Sybiraków było upamiętnienie agresji hitlerowskich Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku, oddanie hołdu żołnierzom i cywilom, walczącym i ofiarom tej wojny.
Miejsce spotkania było szczególne, jest nim dąb będący symbolicznym grobem pułkownika wojska polskiego Jerzego Skrzydlewskiego, zamordowanego skrytobójczo przez NKWD w 1940 roku. Dąb nazwany jego imieniem jest wyrazem siły, symbolem męstwa i odzyskanej niepodległości, tego w co wierzył pułkownik Skrzydlewski i za co zginął.
W chwili wybuchu wojny płk Jerzy Skrzydlewski był szefem sztabu Wileńskiej Brygady Kawalerii stacjonującej w Wilnie. W pierwszych dniach września, w czasie walk z Niemcami brygada została rozbita. Część żołnierzy wzięła udział w walkach z Armią Czerwoną zakończonych kapitulacją. Wówczas płk Skrzydlewski znalazł się w sowieckiej niewoli, umieszczono go w obozie w Starobielsku, a wiosną 1940 roku rozstrzelano w Charkowie.
 


Dąb płka Skrzydlewskiego posadziliśmy w 2008 r., od tego momentu tworzymy tradycję upamiętniając wybuch drugiej wojny światowej poprzez wspólne spotkania w tym szczególnym miejscu, gdzie składamy również zapalone znicze i minutą ciszy czcimy pamięć wszystkich ofiar.


Szczególne podziękowania za udział w uroczystościach dedykujemy naszym gościom, naocznym świadkom historii, jak również tym, którzy przygotowali dzisiejszą uroczystość Ani i Weronice z kl.2a oraz Łukaszowi i Kacprowi z kl.2b, a także pocztowi sztandarowemu gimnazjum.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here