Zaduma przy Bożym Grobie oraz adoracja Krzyża – w okresie oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa. To tajemnica Wielkiej Soboty w Kościele Katolickim. [Boże Groby w regionie w dwóch FOTORELACJACH]
Wielka Sobota – trzeci dzień Triduum Paschalnego. Wczoraj Jezus został ukrzyżowany, jutro Zmartwychwstanie, a dziś? Dziś leży zmarły w ciemnym grobie. Chciejmy się zatrzymać na jeden, choć krótki moment. Znajdźmy czas na ciszę. Znajdźmy czas na spokój. Nie dajmy się ponieść szale zakupów, prezentów. Czy tajemnica Wielkiej Soboty powinna dotyczyć tylko święcenia pokarmów? Przychodzimy do kościoła z dziećmi, wnukami, znajomymi. Lecz, czy zauważamy to, co jest tego dnia najważniejsze? W którejś nawie kościoła jest grób. Dostrzegamy, kto został w nim złożony?
zobacz galerię zdjęć Bożych Grobów oraz adorację Krzyża w naszym regionie:
Zdjęcia w Parafiach:
Brzezie – św.Mateusza i Macieja,
Racibórz – Płonia- św Paschalisa,
Racibórz-Markowice – św.Jadwigi,
Racibórz-Ostróg-św Jana Chrzciciela,
Racibórz – pw. Matki Bożej,
Kobyla – pw. Niepokalanego Serca Maryi,
Pogrzebień – św.Bartłomieja,
Pstrążna- św.Mikołaja >>>
Zdjęcia w Parafiach:
Brzezie – św.Mateusza i Macieja,
Racibórz – Płonia- św Paschalisa,
Racibórz-Markowice – św.Jadwigi,
Racibórz-Ostróg-św Jana Chrzciciela,
Racibórz – pw. Matki Bożej,
Kobyla – pw. Niepokalanego Serca Maryi,
Pogrzebień – św.Bartłomieja,
Pstrążna- św.Mikołaja >>>
W polskiej tradycji zakorzenił się zwyczaj tworzenia Bożych Grobów. Żyjemy w czasach "obrazkowych" i potrzebny jest bodziec – jeżeli Chrystus umarł, to musi być złożony do grobu. W naszych kościołach Groby Pańskie tworzone są od czasów średniowiecza.
Upowszechnienie tej tradycji zawdzięcza się zakonowi Bożogrobców, których rodowód wiąże się z Ziemią Świętą, krucjatami i zakonami rycerskimi. Polskim obrzędem stało się również to, że Grobu Pańskiego pilnuje straż. Zazwyczaj jest to służba kościelna, harcerze lub strażacy. Dzisiejsze Boże Groby niejednokrotnie są dziełami sztuki. Wykorzystuje się przeróżne nowoczesne techniki, aby były coraz oryginalniejsze. Jednak nie zapominajmy, że Chrystus podczas ostatniej wieczerzy nie korzystał z królewskiego kielicha, lecz z tego najskromniejszego.
/jk/
- reklama -
zobacz więcej zdjęć a galeria nie działa
Na 63 zdjęcia Burek 1/3 narobił w Brzeziu. Może tak mniej zdjęć ze swojej parafii, a więcej z pozostałych raciborskich?
W dwóch galeriacj sazdjęcia zrobione w Wojnowicach, Bojanowie, Borucinie, Krzanowicach, Cyprzanowie, Pietrowicach Wielkich oraz Krowiarkach, Brzeziu, Płoni, Markowicach, Raciborzu. Jeśli się nie potrafisz powstrzymać z takimi prymitywnymi uszczypliwościami nawet w Święta Wielkanocne to chyba nic ci nie pomoże.
A ty jak nie potrafisz patrzeć na czas napisania komentarza i czas dodania zdjęć, to się nie odzywaj.