Około 2 tys. nowych miejsc pracy w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim?

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna poszerzyła się o nowe tereny w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim.

- reklama -

30 grudnia rozporządzeniem Rady Ministrów do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na włączono grunty o łącznej powierzchni ponad 31 hektarów położone na terenie Raciborza i Wodzisławia Śląskiego. W oparciu o przyjęte prognozy szacuje się, że na nowo włączonych do katowickiej strefy terenach w perspektywie najbliższych lat może powstać około 2000 tys. nowych miejsc pracy, przy nakładach inwestycyjnych wynoszących około 700 milionów złotych.

– Zarówno gminy jak i inwestorzy wyczekiwali na rozporządzenie Rady Ministrów rozszerzające granice naszej strefy. Już wcześniej część włączanych terenów promowana jako obszary do potencjalnego zagospodarowywania po ukończeniu procesu zmiany granic. Dzięki tym wyprzedzającym działaniom włączane obszary cieszą się zainteresowaniem potencjalnych inwestorów. Co napawa szczególnym optymizmem są wśród nich rodzime firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także kilku dużych – zarówno polskich, jak i zagranicznych – przedsiębiorców, którzy dołączyli nowe włączone tereny do puli przyszłych decyzji lokalizacyjnych dla swoich nowych inwestycji – mówi wiceprezes KSSE Andrzej Zabiegliński.

W Raciborzu strefa rozszerzy się o obszar położony przy ul. Cecylii, przylegający do objętego statusem SSE i zarządzanego już przez katowicką strefę tamtejszego obszaru przemysłowego. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego tereny przeznaczone są na obiekty produkcyjne, składy i magazyny. Szacuje się, że na włączanym obszarze może powstać nawet 400 nowych miejsc pracy przy nakładach w wysokości ok. 162 mln zł. Teren inwestycyjny poszerzył się o ponad 7,5 hektara.

W Wodzisławiu Śląskim, który dotychczas nie przynależał do katowickiej strefy, obejmie tereny o powierzchni przeszło 24 hektarów położonych przy ulicy Olszyny. Miasto by przystąpić do KSSE musiało zainwestować w infrastrukturę. Wybudowano drogę łączącą włączany teren z drogą wojewódzką DW936 (łącznik ulic Młodzieżowa-Olszyny). Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego tereny przeznaczone są na obiekty produkcyjne, składy i magazyny. Szacuje się, że na włączanym obszarze może powstać nawet 1300 nowych miejsc pracy przy nakładach w wysokości ok. 517 mln zł.

/mh/

Fot. UM Wodzisław Śl.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here