O uchwale antysmogowej z producentami i społecznikami [ZDJĘCIA]

Konsultacje uchwały antysmogowej

W ramach szeroko zakrojonych konsultacji przedstawiciele województwa spotkali się w ubiegłym tygodniu m.in. z aktywistami Lokalnych Alarmów Smogowych i producentami węgla oraz kotłów grzewczych.


Kończące się dziś konsultacje społeczne na temat założeń tzw. uchwały antysmogowej, którą zajmuje się obecnie Sejmik Województwa Śląskiego polegały nie tylko na możliwości zapoznania się z projektem i wyrażenia swojej opinii przez wszystkich mieszkańców regionu, ale również cykl spotkań z rozmaitymi podmiotami zainteresowanymi planowanymi zmianami.

- reklama -

1 lutego członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik spotkał się z przedstawicielami największych producentów węgla kamiennego i kotłów na paliwa stałe. W spotkaniu uczestniczyli również członkowie Zespołu roboczego ds. ograniczania niskiej emisji: Andrzej Szlęk, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki z Politechniki Śląskiej, Leon Kurczabiński, ekspert Polskiej Izby Ekologii, Szymon Liszka, prezes Zarządu Fundacji na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii oraz Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Głównym celem dyskusji było przedstawienie założeń uchwały oraz wymiana opinii na temat konsekwencji jej wprowadzenia dla branży węglowej i kotlarskiej. Co ważne, projekt uchwały nie zawiera całkowitego zakazu spalania paliw stałych w domowych kotłowniach, ale wyklucza stosowanie w nich najgorszej jakości opału oraz korzystania z nieekologicznych pieców.

Z kolei 2 lutego zorganizowano spotkanie dla społeczników angażujących się w Lokalne Alarmy Smogowe. Do najważniejszych tematów rozmowy należała kwestia ujednolicenia ostatecznego terminu wymiany kotłów (przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego postulują wprowadzenie jednej daty granicznej – 2022 r. – zamiast czterech, które uzależniają konieczność wymiany pieca od jego wieku) oraz temat opracowania skutecznego monitoringu i egzekucji obowiązujących przepisów w zakresie używanych przez mieszkańców paliw. – Nie możemy zapominać, że odpowiednie uregulowania w tym względzie wprowadzi od 2020 r. zarządzenie Komisji Europejskiej – podkreślał Łukasz Tekeli, dyrektor wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Marszałkowskim.

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

/kc/
fot. BP Tomasz Żak/slaskie.pl

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here