Gimnastyka korekcyjna w MOS-ie oparta na ćwiczeniach asymetrycznych

MOS Racibórz

Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Raciborzu prowadzi zajęcia korekcyjne w oparciu o metodę ćwiczeń asymetrycznych, Ryszarda Harężlaka – głównego konsultanta Stowarzyszenia „Dbaj o kręgosłup” w Bielsku-Białej.

W powiecie raciborskim tylko Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Raciborzu prowadzi gimnastykę korekcyjną z wykorzystaniem metody ćwiczeń asymetrycznych. – Autorem tej metody jest Ryszard Harężlak – główny konsultant Stowarzyszenia „Dbaj o kręgosłup” w Bielsku-Białej a dzięki ścisłej współpracy z raciborskim MOS – em, asymetryczna koncepcja korekcji skolioz od wielu lat jest skutecznie wykorzystywana w pracy terapeutycznej prowadzonej przez Artura Krawca – wyjaśnia raciborskie starostwo.

- reklama -

Ważne są systematyczne ćwiczenia na zajęciach i w domu powodujące każdorazowo najpierw korekcję, a z biegiem czasu hiperkorekcję (czyli odwrócenie) skrzywienia. Stosowane są ćwiczenia asymetryczne wolne, ćwiczenia elongacji z obciążeniem oraz redresji. Proces korekcji często trwa kilka lat, ale uzyskiwane efekty pozwalają na uniknięcie zabiegu operacyjnego.

MOS Racibórz

Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Raciborzu jako jedyny w powiecie raciborskim prowadzi gimnastykę korekcyjną w oparciu o ćwiczenia asymetryczne. Na zajęcia korekcyjne do ośrodka uczęszcza obecnie 360 dzieci z powiatu. (fot. MOS). 

Historia jednego z wychowanków ośrodka:

Aleksander rozpoczął proces korekcyjny w placówce w roku 2013. Wówczas zlecono wykonanie zdjęcia RTG kręgosłupa ze względu na widoczny w badaniu ortopedycznym stopień skrzywienia oraz dużą rotację kręgów. Po wykonaniu zdjęcia RTG w roku 2014 określono skoliozę dwułukową odcinka piersiowego prawostronną z rotacją 1,4 cm i piersiowo-lędźwiową lewostronną o wartości kątowej 78o według skali Cobba z rotacją 2,5 cm. Opracowano specjalny program ćwiczeń w oparciu o w/w metodę. Proces korekcji trwał ponad dwa lata i uzyskany dziś efekt w postaci poprawy o 22o w skali Cobba należy zaliczyć do wielkich sukcesów terapeutycznych możliwych do osiągnięcia dzięki zastosowaniu metody ćwiczeń asymetrycznych, choć terapeuci z Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Raciborzu zdają sobie sprawę, że nie jest to jeszcze koniec procesu korekcyjnego.

oprac. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here