W Tworkowie odbył się Konkurs Gwary Śląskiej [ZDJĘCIA]

x gminy konkurs gwary slaskiej tworkow krzyzanowice
X Gminny Konkurs Gwary Śląskiej.

W Centrum Kultury w Tworkowie swoje umiejętności zaprezentowali miłośnicy „ślonskiej godki”.

Gminny Zespół Oświaty Kultury Sportu i Turystyki w Krzyżanowicach w środę już po raz dziesiąty zorganizował Gminny Konkurs Gwary Śląskiej. Jego celem jest m.in. popularyzacja gwary regionu raciborskiego, przypomnienie i kultywowanie tradycji i zwyczajów oraz prezentacja gwary regionu raciborskiego.

- reklama -

Jako pierwsze wystąpiły przedszkolaki, po nich zaprezentowali się uczniowie podstawówek i gimnazjów. Na zakończenie po śląsku „godali” dorośli. Można było usłyszeć śląskie wersje popularnych bajek czy historii, a także teksty dotyczące zwyczajów. Niektóre były nostalgiczne, inne dostarczyły sporej dawki śląskiego humoru. Większość z nich została napisana specjalnie na konkurs, głównie przez mieszkańców gminy Krzyżanowice.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Trza pjylyngnować ślonsko godka, przekazywano nom od omów, opów, mamów i fatrów, żeby nastympne pokolynia tyż jom nie zapómnioły. Brawo dla tych mondrych bajtli, co tak pjyknie godały i pokozały nom, że nie wstydzom se godać po naszymu!

  2. W korzdym landzie na calym swiecie godajom ludzie swojom gwarom i se niwstydzom Jak i w Polsce np: Pyry Poznanskie ,abo Kaszuby utszimujom swoja ojcowsko godka i som z tego dumni.Na slonsku wielce se czystom polszczyznom chcom se wielce wyruzniac ,bo se mono myslom ze pszes to wielce se popiszom.Mie Od bajtla choc byly cinszke czasy ,dycki Po slonsku uczyli ,i chic my we szkole polszczyznom godali to Jak my na pszerwach Abo zaros Po szkole zaros Po slonsku szwandrali.To byly piykne czasy ? jak Opa mi pszi Tszecioku o hasyrmonach bojol ,Abo pszi szkubani pierzo se o duchach opowiadalo ,to byly piekne czasy.Jo uwazom ze my som naszym rodzicom ,omom opom i starzikom dlozni ta gotka dali w sercach nosic., i naszym dzieciom dali pszekazywac,bo to my som im dlozni.Jo z mojom rodzinom jusz kupa Lot nimiyszkom we Tworkowie imoje dzieci nie som urodzone na slonsku ,a jeszcze lepszy znajom slonsko gotka Jak niejedyn co Tam teras je urodzony Abo Tam miyszko.Podziwiom i szanuja tych wszyskich co ta nasza ojcowsko godka Od opy i praopy dali utszimujomi i tym konkurs tej naszej godki umozliwiajom i oby tak dali,tak tszimac ????????

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here