Victoria Kocjan i Mariusz Wycisk odebrali stypendia marszałka

0
Stypendia marszałek Racibórz edukacja
Stypendia Marszałka Województwa Ślaskiego (Fot. BP Witold Trólka)

Trzydzieścioro najzdolniejszych uczniów województwa śląskiego otrzymało Stypendia Marszałka Województwa Śląskiego. Wśród nich są uczniowie z powiatu raciborskiego.

- reklama -

 

22 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów w ramach „Programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży województwa śląskiego obowiązującego od września 2015 do czerwca 2018 r.” O stypendium ubiegało się 160 uczniów województwa śląskiego.

Wśród 30 nagrodzonych znaleźli się:

Victoria Kocjan – uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, mieszkanka Kornic, za osiągnięcia w pływaniu;

Mariusz Wycisk – uczeń IV klasy organów (klasa Elżbiety Włosek-Żurawieckiej) w Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. i A. Szafranków w Rybniku, mieszkaniec Kuźni Raciborskiej, za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Jednym z podstawowych kryteriów przyznania stypendiów była średnia ocen na świadectwie. By móc starać się o wyróżnienie marszałka województwa, trzeba było legitymować się wynikiem co najmniej 4,8.

Racibórz Edukacja ZSOMS
Victoria Kocjan otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego (fot. ZSOMS Racibórz).

– To dla mnie ogromny zaszczyt spotkać się z najlepszymi uczniami województwa śląskiego – przywitał zebranych Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego. – Inicjatorem tych stypendiów jest Jan Olbrycht, obecnie eurodeputowany, który przekonywał, że obowiązkiem jest promowanie tych najzdolniejszych Gratuluję Wam waszych talentów i tego, jak je rozwijacie. Tak trzymać! – mówił.

Mariusz Wycisk po ukończenia klasy akordeonu w PSM w Raciborzu (w roku 2012) zdał egzamin wstępny do klasy organów mgr Elżbiety Włosek-Żurawieckiej w PSM w Raciborzu, a po roku nauki przystąpił do egzaminu wstępnego do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rybniku, gdzie kontynuuje naukę w klasie organów mgr Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. Już w pierwszej klasie, we wrześniu 2014r. zdobył I miejsce w „XI Ogólnopolskim Białostockim Festiwalu Młodych Organistów” w Białymstoku (fot. IX koncert Festiwalu Fide et Amore).

– Gratuluję wszystkim , którzy ubiegali się o stypendia. Słowa uznania i podziękowania należą się też jednak nauczycielom i rodzicom, bez których nie byłoby tych wyników. Nagradzamy dzisiaj Wasz talent, ale też zaangażowanie i pasję i przy okazji zachęcamy do dalszej pracy – podkreśliła Lucyna Ekkert, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, przewodnicząca Komisji Edukacji, Nauki i Kultury.

– Stypendium jest wyróżnieniem indywidualnym dla ucznia szkoły ponadgimnazjalnej, którego zainteresowania wykraczają poza obowiązujący program nauczania i który może poszczycić się znaczącymi osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub sportowymi. Przyznawane jest w ramach „Programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży województwa śląskiego obowiązującego od września 2015 roku do czerwca 2018 roku”. Na rok szkolny 2017/2018 Zarząd Województwa Śląskiego przeznaczył łącznie na stypendia kwotę 114 tys. złotych. Jednostkowe stypendium wynosi 3800 zł i będzie przekazywane uczniom w 10 transzach tj. od września 2017 roku do czerwca 2018 roku – wyjaśnia Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here