Romuald Koperski oraz Krzysztof Wielicki opowiedzieli o swoich najtrudniejszych podróżach

WIATRAKI 2018 Koperski Wielicki
O narodach zamieszkujących zimne tereny Syberii opowiadał Romuald Koperski.

Na zakończenie tegorocznej edycji Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego WIATRAKI 2018 o swoich wyprawach opowiedzieli pasjonat Syberii –  Romuald Koperski oraz taternik, alpinista i himalaista – Krzysztof Wielicki. 

Romuald Koperski: „Syberia wzdłuż i wszerz”

- reklama -

Romuald Koperski opowiadał podczas Wiatraków o najdłuższej podróży na Syberię, która rozpoczęła się na Cabo da Roca w Portugalii. – Podstawą powodzenia wyprawy na Syberię jest niezawodny samochód, który musi sprawdzić się w ekstremalnych warunkach i temperaturach minus 60 ° – mówił podróżnik.

Romuald Koperski festiwal WIATRAKI Racibórz

Romuald Koperski to człowiek wielu pasji – przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych jej terenach, pilot samolotowy I klasy, pisarz, dziennikarz reportażysta, fotograf, nurek oraz zawodowy muzyk pianista. Rekordzista Guinnessa. Autor książek, wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii.

Romuald Koperski WIATRAKI 2018

Podczas tegorocznych WIATRAKÓW przedstawił uczestnikom festiwalu fotografie ukazujące jego podróż po Syberii w ziemie i latem. Zdjęcia przybliżyły nieznane tereny Syberii, na których temperatura powietrza spada poniżej -70°C.

Romuald Koperki Syberia 2018 WIATRAKI

Krzysztof Wielicki: „Mój wybór”

W dalszej części festiwalu o początkach wielkich polskich alpinistów opowiadał Krzysztof Wielicki – ikona polskich himalaistów, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Wielicki górskie wędrówki rozpoczął w harcerstwie, pasję kontynuował podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej, gdzie uzyskał tytuł inżyniera elektronika.

Krzysztof Wielicki WIATRAKI 2018

Krzysztof Wielicki podczas prezentacji zdjęć ze swoich podróży wspominał Wandę Rutkiewicz jako piękną i wspaniałą kobietę o niesamowitej ambicji, talencie i determinacji. Podróżnik z perspektywy czasu nabrał pokory, przedstawił film na którym nagrał pogrzeb kolegi, który zmarł podczas jednej z wypraw. 17 lutego 1980 roku jako członek narodowej wyprawy na Mount Everest pod kierownictwem Andrzeja Zawady wspólnie z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik.

Krzysztof Wielecki WIATRAKI 2018

Fot. Ireneusz Burek
oprac. /KaC/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here