Ponad milion złotych z obrotu podrobionymi towarami zabezpieczone przez ŚlOSG

Straż Graniczna Racibórz

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej, działając w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Bielsku-Białej, zabezpieczyli pieniądze w kwocie ponad 1 844 000 złotych, które pochodziły z obrotu podrobionymi towarami.

W pierwszej połowie listopada 2018 roku funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Śląskiego Urzędu Celno – Skarbowego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się przemytem towarów z podrobionymi znakami towarowymi. Wówczas zatrzymano 8 członków grupy przestępczej, z czego dwaj przywódcy zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

- reklama -

17 grudnia funkcjonariusze obydwu służb podjęli kolejne działania, które miały na celu odnalezienie środków pieniężnych, jakie zgromadzili aresztowani członkowie grupy przestępczej. Na podstawie postanowień Prokuratury Okręgowej w Bielsku – Białej, która nadzoruje śledztwo, przeprowadzono powtórne przeszukania domu i posesji należących do jednego z podejrzanych. W działaniach wykorzystano psa Krajowej Administracji Skarbowej z Katowic specjalnie przeszkolonego do odszukiwania pieniędzy. Jednocześnie, za zgodą sądu i z udziałem nadzorującego śledztwo prokuratora, przeprowadzono przeszukanie w skrytce bankowej, która, jak wynikało z wiedzy śledczych, mogła być wykorzystana do ukrywania tzw. ,,brudnych pieniędzy”. W wyniku przeprowadzonych działań odnaleziono i zabezpieczono łącznie 1 884 067,84 zł. Środki te zostały zabezpieczone przez prokuratora na poczet przyszłych kar i innych środków karnych

Osobie, która pomagała w ukryciu środków pieniężnych przedstawiono zarzut „prania brudnych pieniędzy”, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Już wcześniej funkcjonariusze zabezpieczyli majątek podejrzanych o wartości 760 000 złotych. Śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku – Białej przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i Śląskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Katowicach nadal ma charakter rozwojowy.

Straż Graniczna Racibórz
fot. Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu
oprac. /kc/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj