Przyszli fachowcy zdobywali doświadczenie w firmie RAFAMET

Pięć tygodni, grupa siedemnastu uczniów, wysokie oceny końcowe – tak w największym skrócie można podsumować praktyki realizowane w firmie RAFAMET przez młodzież kształcącą się w CKZiU Nr 2 „Mechanik”. Uczniowie poznawali specyfikę pracy na wydziale montażu oraz obróbki, a także podstawy zarządzania jakością oraz kalibracji narządzi. Wszystkie założenia praktyk zostały zrealizowane, a młodzi ludzie są zadowoleni z możliwości zdobycia cennego doświadczenia.

– Chcieliśmy, żeby podczas praktyk uczniowie zdobyli jak największą wiedzę z zakresu mechaniki, budowy maszyn i obróbki skrawaniem. W mojej ocenie założenia zostały zrealizowane – mówi Krzysztof Murawski, opiekun praktyk, który w firmie RAFAMET S.A. jest Kierownikiem Projektu na Wydziale Montażu.

- reklama -

Praktyki siedemnastu uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 „Mechanik” w Raciborzu rozpoczęły się 5 listopada i potrwały do 7 grudnia. – Pięć tygodni to dość krótki okres, ale myślę, że wystarczający, by poznać podstawy naszej pracy. Zależało nam, aby przekazać młodym ludziom jak najwięcej szczegółowej wiedzy i umiejętności praktycznych. Uczniowie pracowali na wydziale montażu i obróbki, poznali zasady zarządzania jakością, uczyli się także doboru i kalibracji narzędzi. Pod okiem brygadzistów realizowali nie tylko podstawowe zadania ślusarskie, mechaniczne i obróbcze, ale wykonywali również bardziej specjalistyczne prace – wylicza K. Murawski.

Specyfikę pracy w kuźniańskiej spółce zgłębiali uczniowie III klasy kształcący się w zawodzie technik mechanik.  – Ogólne wrażenia są bardzo dobre. Jestem zadowolony z praktyk i  myślę, że koleżanka i koledzy również. Przekonaliśmy się jak wykonywane są takie maszyny jak obrabiarki specjalistyczne, wytaczarki pionowe, frezarki bramowe, czy tokarki karuzelowe. Pracowaliśmy na dwóch wydziałach, byliśmy też na narzędziowni, gdzie poznaliśmy nowe narzędzia, w tym wiertła centryczne, które są wykonywane wyłącznie w firmie RAFAMET.  Na wydziale obróbki pokazano nam sterowanie SINUMERIK, a ponieważ w szkole uczymy się na systemie sterowania Haas/FANUC zdobyliśmy dodatkowe doświadczenie, które przyda się w przyszłości. Pracownicy chętnie odpowiadali na nasze pytanie, dzielili się swoim doświadczeniem. Jestem bardzo zadowolony z praktyk, bardzo miło mi się tu pracowało – mówi Alexander Musioł, jeden z uczniów, który odbywał praktyki w Kuźni Raciborskiej.

Uczniowie nie wykluczają, że w przyszłości wrócą do firmy RAFAMET w roli pracowników. Decyzje dot. ich przyszłości zawodowej są jeszcze przed nimi, ale młodzież już wykazała się sporą wiedzą i zaangażowaniem, które zostały docenione w kuźniańskiej spółce.

To grupa na naprawdę dobrym poziomie. Niektórzy z uczniów już opanowali rysunek techniczny w stopniu bardo dobrym, a zdarza się, że umiejętności tej nie posiadają osoby, które przychodzą do firmy na rozmowę o pracę. Jestem także mile zaskoczony tym, jak dobrze uczniowie radzą sobie z obróbką skrawaniem na obrabiarkach CNC: niektórzy z nich samodzielnie (oczywiście pod okiem wykwalifikowanych pracowników) sterowali tymi obrabiarkami. Młodzież wyniosła ze szkoły bardzo dobrą wiedzę, dlatego cieszę się, że mogła w firmie RAFAMET zdobyć doświadczenie. Młodzi ludzie szybko przyswajali wiedzę, byli zaangażowani a współpraca z nimi była bezproblemowa. Każdy uczeń otrzymał ode mnie ocenę z praktyk, najniższą notą była „czwórka z plusem” – opisuje K. Murawski.

Opiekun praktyk jest przekonany, że doświadczenia wyniesione z pracy w kuźniańskiej spółce ułatwią młodym ludziom wybór ścieżki zawodowej. – Uczniowie realizowali różnorodne zadania, mogli się więc upewnić które z nich są najbardziej interesujące w kontekście ich przyszłej kariery zawodowej. Nasza branża potrzebuje specjalistów, a fachowcem można zostać jedynie gdy wiedzę łączy się z zaangażowaniem oraz doświadczeniem. Mam nadzieję, że młodzi ludzie zdążyli się przekonać, że nasza praca jest ciekawa i pełna wyzwań. W grupie uczniów, którzy byli u nas jest sporo osób z zadatkami na doskonałych fachowców; liczymy że praktyka będzie pierwszym krokiem na drodze ich kariery w naszej firmie – podsumowuje K. Murawski.

Przypomnijmy, że praktyki odbyły się w ramach współpracy firmy RAFAMET z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. Spółka z Kuźni Raciborskiej objęła patronatem klasy kształcące się w zawodzie technik mechanik.

Co więcej, firma od czterech lat jest zaangażowana w projekt medialno-edukacyjny „Czas na zawodowców”. Przedsięwzięcie ma mobilizować uczniów do zdobywania zawodów i kompetencji odpowiadającym potrzebom współczesnego rynku pracy i dostarczać im informacji na temat  potrzeb miejscowych pracodawców. Czwarta odsłona projektu została zainaugurowana Festiwalem Perspektyw, który odbył się 17 i 18 października br.

/Anna Koza, Adventure Media, oprac. eu/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here