PKP zmienia zdanie w sprawie likwidacji przejazdu kolejowego na Łąkowej

0

Wszystko wskazuje na to, że zapowiadana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. likwidacja przejazdu kolejowego na ulicy Łąkowej nie dojdzie do skutku. Sprzeciwiają się jej między innymi władze powiatu raciborskiego, na czele ze starostą Grzegorzem Swobodą. Na niedawnym spotkaniu w sprawie ważnych inwestycji drogowo-kolejowych Raciborza zapadła decyzja o szukaniu alternatywnych rozwiązań.

O planach zamknięcia przejazdu informowaliśmy na naszym portalu pod koniec stycznia (artykuł dostępny TUTAJ). Miałoby do tego dojść w związku z inwestycją będącą jednym z zadań w projekcie o nazwie „Prace na linii kolejowej E-59 na odcinku Kędzierzyn Koźle – Chałupki (granica państwa)”. Koszt całego projektu to blisko 3,5 mln zł. Został już wybrany wykonawca – to firma z Warszawy.

- reklama -

Plany PKP nie spodobały się wielu raciborskim samorządowcom, w tym radnemu powiatowemu Arturowi Wierzbickiemu, który zastanawiał się nad ich sensem w kontekście zbliżającej się przebudowy ulicy Łąkowej i Kościuszki.

Kilka dni temu w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim spotkali się przedstawiciele władz Raciborza, powiatu, urzędnicy, a także reprezentanci PKP. Jednym z tematów była właśnie likwidacja przejazdu przy Rafako. – Do czasu tego spotkania władze powiatu nie uczestniczyły w rozmowach z PKP PLK w tej sprawie – informuje starosta Swoboda. Jego zdaniem, przejazd powinien zostać zachowany. To bowiem jedyna droga – szlak komunikacyjny, umożliwiający przejazd pojazdom ponadgabarytowym, w tym transport elementów produkcyjnych, wyrobów gotowych, maszyn czy sprzętu dla raciborskich przedsiębiorstw takich jak Henkel, Rafako czy Cobex. Do czasu oddania do użytku alternatywnej drogi – na przykład obwodnicy tej części miasta, nie widzę zasadności likwidacji przejazdu – komentuje gospodarz powiatu raciborskiego.

Jak dodaje, przedstawiciele PKP czekają teraz na propozycje samorządu, to dlatego tak ważne jest wypracowanie jednolitej koncepcji na poziomie współpracy województwa, powiatu i miasta. Starosta raciborski podkreśla, że wszelkie decyzje Polskich Linii Kolejowych nie będą mieć wpływu na postępowania przetargowe i finalnie przebudowę Łąkowej i Kościuszki. – Obecnie nie ma potrzeby wprowadzania zmian w projektowanej organizacji ruchu drogowego dla tego zadania – uspokaja włodarz.

/eu/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here