„NIE dla czadu” w Szkole Podstawowej nr 15 [ZDJĘCIA]

"NIE dla czadu" w Szkole Podstawowej nr 15

Uczniowie dowiedzieli się m.in. czym jest czad, dlaczego mówimy o nim „cichy zabójca” czy jak należy postępować, kiedy ktoś zatruje się tlenkiem węgla.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera ponad sto osób, a blisko dwa tysiące ulega podtruciu. W okresie jesienno-zimowym w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane, wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. M.in. dlatego uczniowie klas trzecich i czwartych Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjno-Prewencyjnej “NIE dla czadu” we współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Raciborzu.

- reklama -

Uczniowie w ciągu dwóch miesięcy dowiedzieli się, czym jest czad, jakie ma właściwości, dlaczego mówimy o nim „cichy zabójca”, jakie są przyczyny zatrucia czy jak należy postępować, kiedy ktoś zatruje się czadem. Ich przewodnikiem po tematach był mądry pies strażak o imieniu Żarek. Uczniowie rozwiązywali karty pracy, wykonywali ciekawe ćwiczenia czy oglądali filmy edukacyjne.

27 lutego Jan Hopko z Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu dokonał podsumowania projektu. Młodzież podczas tego spotkania mogła też w praktyce poćwiczyć zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie otrzymali dyplomy, które uhonorowały ich wiedzę i zwieńczyły ukończenie kursu.

fot. SP15
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here