Śląski oddział KAS ujawnił fikcyjne faktury na 29 mln złotych

0
Śląski oddział KAS wykrył nieprawidłowości na ogromną skalę

Ponad 2 tys. fikcyjnych faktur VAT na kwotę 29 mln złotych, zabezpieczone dokumenty księgowe, prokuratorskie zarzuty dla organizatorów trefnego biznesu – to efekt kontroli i wnikliwej analizy śląskiej KAS. W nielegalnym procederze uczestniczyło blisko 40 firm z 3 województw.

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili kilkanaście faktur VAT i pieczątek firmowych. Na zabezpieczonych fakturach jako wystawcy figurowały różne krajowe podmioty gospodarcze. Podejrzane faktury VAT zostały poddane wnikliwej analizie przez najlepszych ekspertów śląskiej KAS.

- reklama -

W wyniku ustaleń faktycznych zostały wszczęte kontrole celno-skarbowe w dwóch podmiotach na Śląsku. W ramach kontroli zabezpieczono dokumentację finansowo-księgową. W wyniku podjętych czynności sprawdzających ustalono, że podmioty rozliczają w deklaracjach VAT-7 fikcyjne faktury zakupu. Naczelnik Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego niezwłocznie podjął kroki w celu zabezpieczenia należnych podatków na majątku trwałym kontrolowanych osób i firm. Zabezpieczone zostały również środki finansowe na rachunkach bankowych.

Pracownicy śląskiej KAS ustalili, że blisko 40 firm z województwa śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego przyjmowało fikcyjne faktury VAT dla rzekomych odbiorców towarów. W trakcie prowadzonych czynności sprawdzających kilku przedsiębiorców przyznało się do przyjmowania fikcyjnych faktur.

W wyniku podjętych kontroli celno-skarbowych śląska KAS ujawniła ponad 2 tys. fikcyjnych faktur VAT na łączną wartość brutto ok. 29 mln złotych. Naczelnik Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach złożył zawiadomienie do prokuratury. Śledztwo w sprawie wystawiania fikcyjnych faktur VAT prowadzi bielska prokuratura okręgowa. Zatrzymane zostały dwie osoby, w tym organizator przedsięwzięcia, którego bielski Sąd Rejonowy aresztował na 3 miesiące. Wobec drugiej zastosowano dozór policji oraz poręczenie majątkowe. Zatrzymani usłyszeli zarzuty fałszowania faktur z kwotą o wielkiej wartości – za taki czyn grozi nawet 25 lat więzienia.

publ.: EmZet
#KAS

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here