Oni nie strajkowali – najsłynniejsi filmowi nauczyciele

Niektórzy filmowi nauczyciele weszli na stałe do historii kinematografii

Trwa drugi dzień strajku nauczycieli. W wielu szkołach nie odbywają się tradycyjne zajęcia, jedynie „świetlicowe”. Szkoły świecą pustkami. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć najsłynniejszych filmowych belfrów. Który z nich jest Waszym ulubionym, a może spotkaliście kiedyś takiego nauczyciela na swojej drodze?

Stowarzyszenie Umarłych Poetów

John Keating („Stowarzyszenie umarłych poetów”)
Zagrana brawurowo przez Robina Williamsa rola nauczyciela literatury na stale zagościła w kanonie filmowym. Kto z nas nie pamięta słynnego „O captain, my captain ”. Nauczyciel idealny, który potrafił zachęcić uczniów do samodzielnego i kreatywnego myślenia.

- reklama -
Louanne Johnson („Młodzi gniewni”)

Louanne Johnson („Młodzi gniewni”)
Lou-Anne Johnson zagrana przez (doskonałą w tym wcieleniu) Michelle Pfeiffer pracowała z tak zwaną trudną młodzieżą w szemranej dzielnicy. Całkowite poświecenie nauczycielskiej pasji zaowocowało rozpadem jej małżeństwa. Mimo swojego delikatnego i rachitycznego wyglądu doskonale radziła sobie dziećmi, którzy w wieku kilkunastu lat potrafili się posługiwać się bronią palną.

Nauczyciele Hogwartu

Nauczyciele z Hogwartu („Harry Potter”)
Kto z nas nie czytał bądź oglądał „Harrego Pottera”? Dumbledore, McGonagall, Umbridge, Hagrid, Lupin oraz Snape to nauczyciele z Hogwartu, których łączy wiara w wielką siłę magii. Ciekawymi i nietuzinkowymi sposobami przekazywali swoją wiedzę i doświadczenie uczniom.

Terence Fletcher („Whiplash”)

Terence Fletcher („Whiplash”)
Terence Fletcher, w którego wcielił się nagrodzony Oscarem J.K. Simmons, jest ekscentrycznym nauczycielem nowojorskiego konserwatorium. Mężczyzna prowadzi zespół jazzowy i słynie z bezwzględnych metod nauczania. Jest okrutny i wyładowuje swoje frustracje na uczniach. Znacie takie przypadki?

Ambroży Kleks w filmie Akademia Pana Kleksa

Ambroży Kleks („Akademia pana Kleksa”)
Chyba najsłynniejszy polski nauczyciel, stworzony na kartach zapisanych przez Jana Brzechwę, a przeniesiony na duży ekran przez Krzysztofa Gradowskiego. Zagrany przez Piotra Fronczewskiego – Ambroży Kleks – to nauczyciel z kolorową brodą, który posiadał w swojej pracowni narzędzia, które nie śniły się nauczycielom Hogwartu.

Mistrz Yoda w filmie Gwiezdne Wojny

Mistrz Yoda („Gwiezdne wojny” )
Wielki Mistrz Yoda jest jednym z najstarszych i najpotężniejszych nauczycieli we wszechświecie. Od 800 lat czuwa nad szkoleniem i edukacją prawie każdego Jedi (np. Hrabiego Dooku, Mace Windu, Obi-Wana Kenobi). Czy kiedyś ktoś spisywał jego złote myśli?

Elizabeth Halsey („Zła kobieta”)
Piękna, bezwzględna i kompletnie nieodpowiedzialna. Tak można określić w kilku słowach bohaterkę filmu „Zła kobieta”. Powiedzieć, że jest nauczycielką z powołaniem jest tak samo zasadne jak zakładanie japonek na spacer w śniegu.

Adam Miauczyński („Dzień świra”)
Adam Miauczyński, typowy życiowy nieudacznik, inteligent borykający się z problemami natury emocjonalnej i erotycznej. Doskonała rola zagrana przez Marka Kondrata. Adaś przede wszystkim jest Polakiem. Jego perypetie kryją bowiem treści typowo polskie, dotyczące przywar naszych rodaków, rodzimych kompleksów i ograniczeń.

Dan Dunne („Szkolny chwyt”)

Dan Dunne („Szkolny chwyt”)
Która kobieta nie chciałby mieć nauczyciela wyglądającego jak Ryan Gosling?! Mimo swojego uzależnienia od narkotyków, które skrzętnie stara się ukrywać, ma doskonały kontakt z młodzieżą i odnosi sukcesy na arenie pedagogicznej. Do czasu kiedy zostaje przyłapany przez uczennicę na wciąganiu kokainy.

EmZet

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here