Całkowity zakaz plastikowych reklamówek, sztućców i słomek – to ma sens!

0
Na wyspie Bali obowiązuje całkowity zakaz stosowania jednorazowego plastiku. fot. freepic

Lazurowa woda, złoty piasek, przechodzące się po plaży różowe flamingi. Z tym kojarzy się większości społeczeństwa – indonezyjska wyspa Bali. Mało kto wie o jej drugim obliczu – zaśmieconym, brudnym i śmierdzącym.

Problem narastał od lat i związany był z konsumpcyjnym stylem życia człowieka. Chodzi o zalegające na plażach tony plastiku.

- reklama -

Siostry Melati i Isabel Wijsen, które stworzyły stowarzyszenie Bye Bye Plastic Bags, zapoczątkowały akcję wielkiego sprzątania rajskiej wyspy. Kobiety podjęły działania na dwóch płaszczyznach. Z jednej – domagały się zmian legislacyjnych (już w 2017 roku rząd Indonezji wstępnie zapowiedział zakaz), z drugiej – naświetlały problem lokalnej ludności i walczyły o zmianę jej mentalności dotyczącej śmieci. Okazało się, że mieszkańcy są bardzo skorzy do pomocy i ochoczo zabrali się za sprzątanie plaż.

Po sześciu latach mieszkańcy Bali ogłosili wspólny sukces. 21 grudnia 2018 roku została wdrożona ustawa zakazująca plastikowych reklamówek, sztućców czy słomek. Gubernator wyspy dał jednak właścicielom sklepów czy restauracji sześć miesięcy na całkowite wycofanie i pozbycie się zapasów plastiku. Okres przejściowy właśnie minął.

Nowe przepisy są dosyć radykalne. Zakazują korzystania z plastikowych i polistyrenowych jednorazówek zarówno przedsiębiorcom, jak konsumentom. W praktyce oznacza to, że każdy, kto użyje tego rodzaju produktu, zostanie ukarany. Gubernator Bali głęboko wierzy, że zakaz ten pomoże utrzymać cudowną przyrodę na wyspie w harmonii. Władze centralne liczą, że w egzekwowaniu przepisów pomogą samorządy lokalne.

Nie chcemy zaśmiecania naszej planety, nie chcemy walających się butelek po raciborskich parkach i skwerach. Chcemy dobrze działającej selektywnej zbiórki odpadów i zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców naszego miasta. Zwłaszcza tych najmłodszych. Z tego powodu napisaliśmy petycję skierowaną do prezydenta miasta Dariusza Polowego, jak i Rady Miasta w sprawie powstania w Raciborzu BUTELKOMATU. Teraz każdy mieszkaniec naszego miasta, któremu zależy na proekologicznych działaniach, może oddać swój głos i wesprzeć tę wspaniałą i potrzebną dla Raciborza inicjatywę.

EnDe

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here