Katarzyna Dutkiewicz o PETycji: Bez wahania poparłam inicjatywę

0
Nie mam najmniejszych wątpliwości, że akcja zainicjowana przez raciborz.com.pl 
to inicjatywa zasługująca nie tylko na poparcie, ale i realizację. – przyznaje K. Dutkiewicz, fot. FB Katarzyna Dutkiewicz/pixabay

Inicjatywa w sprawie powstania w Raciborzu butelkomatu PET budzi szeroki odzew wśród różnych środowisk. Petycję do Prezydenta Dariusza Polowego podpisało już 270 osób (15.07).

Wśród osób popierających inicjatywę znaleźli się m.in. Michał Woś, Dawid Wacławczyk i Krystyna Klimaszewska. Do tego grona dołączyła również posłanka Katarzyna Dutkiewicz.

- reklama -

– Niewiele ponad sto lat temu człowiek wynalazł niemal niezniszczalne „supertworzywo” – plastik, który dziś stanowi jedno z największych wyzwań ludzkości, dosłownie zalewając świat, zalegając ziemię, morza i oceany. Szczęśliwie w ostatnich latach systematycznie wzrasta wśród nas świadomość zagrożenia. Coraz więcej przepisów wychodzi naprzeciw pilnej potrzebie ograniczenia produkcji i użytkowania tego wyjątkowo szkodliwego dla środowiska naturalnego tworzywa. Zakaz sprzedaży jednorazowego plastiku, który zacznie obowiązywać od 2021 roku, przyjęto w formie unijnej dyrektywy; kolejne kraje Unii Europejskiej wprowadzają regulacje prawne mające na celu ograniczenie i stopniową eliminację plastikowych opakowań oraz przedmiotów jednorazowego użytku. Podejmowane działania mają też za zadanie wpłynąć na skuteczniejszy i bardziej powszechny recykling tego niepoddającego się biodegradacji tworzywa. – mówi posłanka Katarzyna Dutkiewicz.

– Polska, której „plastikowy” problem w sposób oczywisty dotyczy w równym stopniu, nie może pozostawać w tyle. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wpisuje swe działania w tę pilną potrzebę. Projektowane aktualnie przez Ministerstwo Środowiska zmiany dotyczą m.in. kaucji za plastikowe butelki i opakowania. Na zlecenie resortu środowiska powstała „Analiza możliwości wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań”. Trwają także prace analityczne zmierzające do wdrożenia do polskiego prawa tzw. pakietu odpadowego. Funkcjonujące już w niektórych krajach Unii Europejskiej butelkomaty to jeden z pomysłów na upowszechnienie segregacji i recyklingu, a tym samym – ograniczenie produkcji plastiku. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że akcja zainicjowana przez raciborz.com.pl to inicjatywa zasługująca nie tylko na poparcie, ale i realizację. Tego typu oddolne działania, wsparte przez lokalny samorząd i połączone z innymi proekologicznymi rozwiązaniami projektowanymi przez stronę rządową, mają szansę dać odpór dalszemu zalewowi naszego otoczenia plastikowymi śmieciami.

– Pozostaje też mieć nadzieję, że my wszyscy: na co dzień, w sposób odpowiedzialny, powszechnie będziemy korzystać z tych nowych możliwości. Każde działanie zmierzające do ograniczenia ilości plastikowych odpadów warte jest uwagi, dlatego bez wahania wsparłam akcję PETycja portalu raciborz.com.pl. Odzew raciborzan w tej sprawie pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem. – przyznaje posłanka.

 

 

 

WIĘCEJ O BUTELKOMATACH PET PISALIŚMY TUTAJ

Pomysł ustawienia w Raciborzu butelkomatu spotkał się z szerokim i bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców miasta. Zorganizowana na naszym portalu raciborz.com.pl ankieta w tej kwestii wykazała, że większość Czytelników portalu postuluje za takim rozwiązaniem i widzi w nim realne rozwiązanie problemu ekologicznego miasta. Ankieta przeprowadzona w mediach społecznościowych dotarła do prawie 40 tys. osób, zareagowało na nią prawie 700, a zdecydowana większość z prawie 400. komentarzy wyrażała aprobatę dla takiego rozwiązania. To pokazuje, że raciborzanie oczekują nowoczesnych rozwiązań proekologicznych w mieście. Dlatego warto podjąć tę ciekawą i bardzo potrzebną inicjatywę i podpisać petycję w tej sprawie, do czego wszystkich serdecznie zachęcamy!

PODPISZ PETYCJĘ:

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here