Doradcy zawodowi (nie)potrzebni

0
Doradcy zawodowi
Jak podaje portal pulsHR.pl w Powiatowych Urzędach Pracy liczba bezrobotnych przypadających na jednego doradcy zawodowego spadła do 550 osób w 2018 r. w porównaniu z 870 w roku (spadek o 63%). Źródło: pulsHR.pl

Od pewnego czasu toczy się dyskusja o tym, czy obecnie PUP są potrzebne wraz z malejącym bezrobociem i małą liczbą zarejestrowanych bezrobotnych. Jednak rzadko porusza się temat zasobów jaki stanowią pracujący w nich doświadczeni doradcy zawodowi, na które jest ogromne zapotrzebowanie w systemie edukacji.

Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach zwraca uwagę na ważną rolę doradcy zawodowego, który nie tylko potrafi podpowiedzieć absolwentowi, w którym kierunku powinno pójść zdobywanie nowych kwalifikacji, ale i wskaże, jakie ma predyspozycje, by wykonywać dany zawód. Idealna definicja roli doradztwa zawodowego w rozwoju ucznia i pracownika.

- reklama -

W szkołach, w których zajęcia z młodzieżą prowadzą doradcy zawodowi rośnie zainteresowanie szkołami branżowymi i technicznymi. Co więcej, w szkołach, w których przedsiębiorcy mają zajęcia dydaktyczne, wzrasta zainteresowanie uczniów praktykami i stażami zawodowymi. Zatem aby odkryć u ucznia własne zainteresowania trzeba aby doradztwo zawodowe było realizowane już w szkołach podstawowych. Profesjonalny doradca potrafi określić kompetencje, umiejętności i predyspozycje uczniów do wykonywania konkretnego zawodu. Nie da się jednak ukryć, że w wielu szkołach średnich brakuje doradców zawodowych, nie mówiąc już o raczkującym doradztwie w podstawówkach. Rozwiązaniem jest pomoc poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz powiatowych urzędów pracy.

Czytaj ciąg dalszy na PLUSYdlaBiznesu.pl 

 Doradcy zawodowi - potrzebni na każdym etapie edukacji

Doradcy zawodowi – potrzebni na każdym etapie edukacji fot. PODN

O potrzebie konsolidacji zasobów i współdziałania w zakresie doradztwa zawodowego, oraz ścisłej współpracy szkół z przedsiębiorcami rozmawiają od kilku miesięcy izby gospodarcze i cechy rzemiosł Subregionu Zachodniego. Na zdj. spotkanie w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. (w którym udział wzięli: Danuta Miensopust – Starostwo Powiatowe Racibórz, Grzegorz Hajduczek – Wydział Edukacji UM Wodzisław Śl., Angelika Krzywodajć – PUP w Wodzisławiu Śląskim, Monika Dudacy – Wydział Edukacji UM Jastrzębie Zdrój, Sabina Musioł – PWSZ w Raciborzu, Justyna Kubala-Grześ – UM Wodzisław Śląski, Katarzyna Zollner-Solowska – Naczelnik Wydziału Oświaty Powiat Wodzisławski, Iwona Miler – Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim, Anna Wilkowska – Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim, Dariusz Krusberski – Wydział Edukacji UM Żory, Bożena Dąbrowska – Wydział edukacji UM Żory, Anna Orszulik-Oślizuok – Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu, Krzysztof Dybiec – Izba Gospodarcza w Wodzisławiu, Ireneusz Burek – Raciborska Izba Gospodarcza), na którym konsultowano wspólny Program Wsparcia Rynku Pracy oraz omawiano znaczenie doradztwa zawodowego w edukacji.

Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here