Dawid Wacławczyk apeluje do prezydenta o usunięcie tablicy z „pseudo-legendą”

3
Dawid Wacławczyk
Dawid Wacławczyk apeluje do prezydenta Polowego w sprawie usunięcia tablicy z ul. Długiej

– Treść tej pseudo-legendy nie ma nic wspólnego nie tylko z historią, ale nawet legendarnym przekazem dotyczącym Raciborza – stwierdził w piśmie do prezydenta Dariusza Polowego radny Dawid Wacławczyk.

Sprawa dotyczy tablicy, która pojawiła się na ulicy Długiej. Widnieje na niej „Legenda o pięknej pasterce i księciu z Raciborza”. Pełna treść pisma poniżej:

- reklama -

Szanowny Pan
Dariusz Polowy
Prezydent Miasta Racibórz

Zrealizowany w ostatnim czasie remont ulicy Długiej wprowadził do przestrzeni naszego miasta pseudo-legendę umieszczoną po obydwu stronach wspomnianej ulicy. Wita ona mieszkańców i turystów, którzy zwyczajowo przystają pod tego typu tablicami, z zainteresowaniem śledząc zawarte na nich historie i ciekawostki.

Treść tej pseudo-legendy nie ma nic wspólnego nie tylko z historią, ale nawet legendarnym przekazem dotyczącym Raciborza. Jest to tekst wymyślony na potrzeby projektu i nawiązujący do symboliki i historii Raciborza w sposób absurdalny i karykaturalny. Dość zauważyć, że:

1) Ofka, która w Raciborzu jednoznacznie kojarzy się z postacią świętobliwej Eufemii Piastówny (kandydatki na ołtarze) – jest tutaj sprowadzony do roli pasterki.

2) Postać Liczyrzepy jest zapożyczona (ukradziona) z legend związanych z Sudetami. Liczyrzepa to Duch Gór, a opowieści o nim słuchamy odwiedzając okolice Gór Stołowych, Karkonoszy itd. Liczyrzepa w podaniach i legendach nigdy nie był wilkołakiem. Zresztą, opowieści o wilkołakach nie pojawiały się przecież w przekazie ludowym na Śląsku!

3) W podaniach i legendach dotyczących Raciborza (patrz: „Przygody księcia Racibora” w „Raciborskie legendy i podania”, red. Janusz Nowak, Racibórz 1988) – osoba Racibora (księcia zagubionego podczas polowania) pojawia się jako postać założyciela późniejszego grodu, a nie władającego nim już księcia.

4) Opowieść witająca mieszkańców i turystów na ulicy Długiej jest napisana tak niedbale pod względem merytorycznym i językowym, że królestwem włada w niej… książę!

Rozpowszechnianie w przestrzeni miejskiej wymyślonych na kolanie niby-legend wydaje się nie tylko bezcelowe, ale po prostu szkodliwe. Łatwo się domyślić, że tekst eksponowany w tak ważnym miejscu miasta, wkrótce może zacząć żyć własnym życiem i zepchnąć w cień zarówno związane z Raciborzem postacie historyczne (świętobliwa Ofka), jak i legendarne (Racibor – założyciel miasta). Osoby powtarzające w innych częściach Polski opowieści o Liczyrzepie – wilkołaku grasującym w okolicy Raciborza – narażać będzie po prostu na śmieszność.

W związku z powyższym – wnioskuję o zdemontowanie plansz zawierających wspomnianą pseudo – legendą i zaprzestanie jej ekspozycji w przestrzeni Raciborza. Kute, dosyć estetyczne tablice, w których znajdują się wspomniane plansze, warto wykorzystać w inny sposób, służący promocji walorów Raciborza. Warto umieścić w nich inne, spójne i sensowne treści. Mogłyby to być na przykład:

1) Opowieści / biografie postaci patronów Raciborza: Świętobliwej Ofki (od strony placu jej imienia) i świętego Marcelego (od strony rynku, gdzie jego figurę można odnaleźć na kolumnie maryjnej)

2) Opis działalności Hugona Christopha zwanego „Krzysztofkiem” – raciborskiego performera, specjalizującego się w specyficznych żartach o tematyce społecznej i politycznej. Jego postać warto upamiętnić także jedną lub kilkoma rzeźbami, z którymi turyści mogą robić sobie zdjęcia.

3) Legendę o założycielu grodu – księciu Raciborze (od strony Placu Ofki) oraz prawdziwą historię Raciborza wraz z krótką notą historyczną prezentującą kluczowe wydarzenia w jego dziejach (pierwsza wzmianka, lokacja, zmiany przynależności państwowej etc.).

Z poważaniem,

Dawid Wacławczyk

przewodnik po Ziemi Raciborskiej
prezes RSS Nasze Miasto
radny Rady Powiatu Raciborskiego

/źródło: fb/Dawid Wacławczyk oprac. c/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

 1. danka

  patrząc tego faceta chce mnie się rzygać.

 2. achim

  pomysły tego faceta są idiotyczne.na nic więcej go nie stać.jakie ugrupowanie reprezentuje?

 3. Ada

  Brawo Dawid! Oby tylko prezydenci naszego miastka zrozumieli o czym piszesz!
  Bo wczesniejsi komentujący nic z tego nie zrozumieli… ale może nie znają naszej historii.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here