Jak izby gospodarcze zmieniają się w kluby biznesowe

0
Izby Gospodarcze
W Zameczku Petrovice 30 października 2019 r. spotkało się ponad 60 osób reprezentujących 23 partnerów porozumienia gospodarczego. Podczas spotkania omówiono założenia programu i efekty spotkań grup roboczych.

„Czasem zainwestuj 25 zł na śniadanie w dobrym towarzystwie.” – Moje pierwsze śniadanie biznesowe Izby zaowocowało zamówieniem usługi przez jedną z firm handlowych – mówi Tomasz Markowski.

Marcin Jurewicz, w pracy (Studia Prawno-Ekonomiczne, t. LXXIX, 2009, PL ISSN 0081-6841 ) „Ustrój prawny izb gospodarczych – propozycje jego usprawnienia”, już 10 lat temu zwracał uwagę na aktualny do dziś temat skostniałości izb gospodarczych, co skutkuje zmniejszeniem aktywności tych organizacji i w wielu miastach zmniejszeniem ich roli.

- reklama -

Odpowiedzialnością za to „obarcza się” podobieństwo organizacyjne zbliżone do tzw. „miękkich stowarzyszeń”, które co do zasady nie koncentrują się na działalności gospodarczej, a bardziej na tworzeniu społeczności rozwijającej pasje lub działalność nie nastawioną na biznes. Rok temu w środowisku izb pojawiły się też dyskusje, czy nie znikną izby jako takie poprzez zmiany ustawodawcze.

Prawo mówi, że izby gospodarcze mają ogromne możliwości. Jako zdecentralizowane organizacje społeczne, posiadają możność formowania w statutach własnego ustroju prawnego w sferze określonej ustawą, a sami przedsiębiorcy są uprawnieni do tworzenia struktury organizacyjnej izb, (w tym demokratycznego sposobu ustanawiania organów, oznaczania ich zadań czy środków na ich realizację oraz prowadzenia gospodarki finansowej. Posiadają one możliwość zaskarżania do sądu administracyjnego i cywilnego rozstrzygnięć organów nadzoru – wymienia Marcin Jurewicz. Ogromny obszar działania. Praktyka jednak wskazuje, że tylko nieliczne izby tak naprawdę działają i rozwijają się. Wiele z nich straciło charakter biznesowy, statut bywa zapomniany i niewielu członków korzysta na przynależności.

Zdecydowanie lepiej radzą sobie izby w dużych miastach. Przykładem dobrze prosperującej izby, opartej na modelu biznesowym, jest np. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, której ambicje sięgają wysoko. Organizowany od prawie dziesięciu lat Kongres MŚP, wydawanie własnego pisma, organizowanie konferencji, szkoleń, wydarzeń, prowadzenie wielu komisji branżowych itd., pokazuje jak można w strukturach stowarzyszenia realizować ogromne przedsięwzięcia.

Czytaj ciąg dalszy na PLUSY dla BIZNESU: Jak izby gospodarcze zmieniają się w kluby biznesowe

Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here