Projekt „Szerokie tory do kultury” w Rudach zakończony [ZDJĘCIA]

Projekt "Szerokie tory do kultury. Inwestycja w Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej w Rudach" zakończony

Kolej wąskotorowa w Rudach cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Prace umożliwią poprawę warunków zwiedzania i zwiększenie oferty kulturalnej.

6 października marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz burmistrz gminy Kuźnia Raciborska Paweł Macha dokonali uroczystego przecięcia wstęgi, otwierając symbolicznie kolejkę wąskotorową po zakończeniu projektu „Szerokie tory do kultury – Inwestycja w Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej w Rudach”. W uroczystości otwarcia udział wziął również starosta raciborski Grzegorz Swoboda oraz dyrektor biura Subregionu Zachodniego Adam Wawoczny.

- reklama -

Podjęte prace w ramach projektu takie jak adaptacja i rewitalizacja obiektów, a także odzyskanie walorów estetycznych budynków, umożliwią poprawę warunków zwiedzania, zwiększenie oferty kulturalnej przeznaczonej dla turystów. Budynki magazynowo-garażowe zostały przekształcone na salę kinową, salę konferencyjną i zaplecze kuchenno-sanitarne.

– Kolej wąskotorowa w Rudach Raciborskich to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na Szlaku Zabytków Techniki. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów, dla których przejażdżka trasą wąskotorówki to nie lada gratka. Przywracanie blasku takim miejscom to jeden z naszych priorytetów. I jednocześnie świetny przykład na skuteczną współpracę samorządu lokalnego z samorządem województwa – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

– To projekt, który cały czas jest rozwijany. Stanowi świetny przykład wykorzystania funduszy unijnych z myślą o turystyce poprzemysłowej, coraz popularniejszej, przyciągającej do naszego regionu turystów z całej Polski – podkreślił wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Całkowity koszt projektu to 1 553 99,57 zł, koszt dofinansowania – 1 004 888,96 zł. Dofinansowanie miało miejsce w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) Oś priorytetowa Ochrona środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów dla działania 5.3.Dziedzictwo Kulturowe dla poddziałania 5.3.1. Dziedzictwo kulturowe.

fot. UM Kuźnia Raciborska, slaskie.pl
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj