Będą odszkodowania za negatywne skutki szczepienia na COVID-19

koronawirus szczepienia
Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim w ostatniej dobie odnotowano 17 przypadków zakażenia, jedna osoba zmarła.

W Polsce przybyło 12 955 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej przypadków pochodzi z województw: mazowieckiego – 1600, wielkopolskiego – 1585 i śląskiego – 1299. Zmarło 565 osób – z powodu COVID-19 zmarło 125 chorych, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 440. Aktualny bilans pandemii w Polsce to 1 281 414 zakażeń i 28 019 ofiar śmiertelnych, wyzdrowiało ponad 1,02 mln zakażonych.

- reklama -

W powiecie raciborskim w ostatniej dobie odnotowano 17 przypadków zakażenia, jedna osoba zmarła.

Powstanie fundusz, który będzie wypłacał odszkodowania w przypadku negatywnych skutków zaszczepienia. Zapewnił o tym rzecznik rządu Piotr Müller w TVP Info. – To jest fundusz, który ma zabezpieczyć przede wszystkim takie roszczenia, które mogłyby się pojawić, ale w tej chwili, jeżeli chodzi o negatywne skutki szczepień, to one są wskazane w dokumentacji medycznej, one są bardzo niewielkie, ale mimo wszystko mogą się zdarzyć – dlatego też taka odpowiedzialność tego specjalnego funduszu, który będzie przyjęty w drodze ustawy, będzie istniała, tak aby te wszelkie wątpliwości osób, które mają je jeszcze w tej chwili, rozjaśnić i żeby była również kwestia odpowiedzialności finansowej ewentualnej zabezpieczona pod tym kątem – mówił Piotr Müller.

Powstanie funduszu potwierdził dziś podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Chcemy przygotować taki fundusz, który zwiększy skłonność do zaszczepienia osób, jednocześnie da pewność, że w przypadku jakichkolwiek powikłań państwo polskie będzie wspierać te osoby – zapowiedział.

Szef rządu zaznaczył, że w tej chwili trwa analiza najlepszych praktyk w tym zakresie w innych krajach. – Żadne państwo nie ma daleko rozwiniętych doświadczeń w tym zakresie, Polska również – podkreślił. Wskazując na Wielką Brytanię i Kanadę, gdzie szczepienia rozpoczęły się wcześniej niż w Unii Europejskiej, wskazał, że na 1 mln zaszczepionych osób wstrząs anafilaktyczny zdarzył się u 1,3 osoby. Dodał też, że pierwsze informacje spływające z innych krajów pokazują, że trzeba się szczepić. – Szczepionka jest naprawdę bardzo dobrze przebadana. Zaufajmy nauce i zaufajmy medycynie, które zmieniły nasze życie właśnie poprzez szczepionki – apelował Mateusz Morawiecki.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Taaaa… A dzisiaj w Nowy Rok niedzielski straszy tych, co nie są zdecydowani szczepić się. Czy premier i prezydent to słyszeli, czytali? To niech jeszcze komentarze tam pod artykułem poczytają.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj