Rada Miasta nie zmieniła zdania. Firmy zostają w systemie gospodarki odpadami

Odbiór śmieci
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

Na wczorajszej sesji Rady Miasta prezydent Dariusz Polowy ponownie przekonywał radnych do wyłączenia z systemu gospodarki odpadami nieruchomości niezamieszkałych. Dyskusja trwa od maja tego roku.

Przypomnijmy, że Rada Miasta już 16 grudnia na sesji zwołanej w trybie nadzwyczajnym nie podjęła uchwały zaproponowanej przez prezydenta, zamykającej system gospodarki odpadami w Raciborzu. Prezydent omawiał ten temat także podczas konferencji prasowej. Czytaj więcej tutaj: Racibórz. Mieszkańcy dopłacają za wywóz śmieci przedsiębiorców

- reklama -

Na wczorajszej sesji 29 grudnia prezydent znów przekonywał do swojego pomysłu. Jego zdaniem firmy płacą mniej niż powinne, odprowadzając więcej odpadów niż deklarują. Dopłacają do nich mieszkańcy. Dariusz Polowy uważa, że firmy powinny zawierać odrębne umowy. Podał też przykłady innych miasta, w których samorządy wyłączyły z systemu firmy. Prezydent uważa, że należy usunąć źródło deficytu lub podwyższyć wpływy, w tym wypadku przez podwyższenie stawki dla mieszkańców.

Razem dla Raciborza oraz Klub Radnych Niezależnych Michała Fity (rządząca większość) obstaje przy swoim, nie chcąc zmieniać systemu ani stawki za odpady. Zdaniem radnych należy uszczelnić system i zapobiec unikaniu opłat.  Radni z Razem dla Raciborza uważają, że dane zawarte w analizach gospodarki komunalnej, które trafiają do Rady Miasta, pokazują, że bilans systemu jest dodatni. Wiceprezydent Dominik Konieczny uważa jednak, że te dane są już częściowo nieaktualne, a dodatkowo nie wszyscy zadeklarowani płacą. Prezydent Polowy z kolei twierdzi, że jeśli firmy zostaną w systemie gospodarki odpadami to niezbędna jest podwyżka miesięcznej opłaty do stawki 23,25 zł od mieszkańca (obecnie 21 zł).

Głosowanie na wczorajszej Radzie Miasta nie przebiegło po myśli prezydenta, Rada Miasta przegłosowała zmiany w systemie z dotychczasową stawką 21 zł.

 

Zapis z grudniowej sesji dostępny jest tutaj, temat gospodarki odpadami od 1:07:00.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj