Teleporada już nie będzie standardem. Lekarz nie może odmówić badania

0
lekarz
Fot. freepik.com

Jeśli pacjent wyraźnie zaznaczy, że chce, by lekarz zbadał go osobiście, przychodnia nie może odmówić przyjęcia go. Teleporada nie może także być stosowana w kilku innych przypadkach.

W Polsce odnotowano 17 259 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 3430, śląskiego – 2331 i wielkopolskiego – 1508. Zmarło 110 zakażonych – 25 z powodu COVID-19, natomiast 85 z powodu chorób współistniejących. Wykonano 59 910 testów. W szpitalach przebywa aktualnie 19 654 chorych z COVID-19, pod respiratorami jest 2077 z nich. Dla pacjentów przygotowano w sumie 28 347 łóżek”covidowych” i 2850 respiratorów.

- reklama -

Od początku epidemii w Polsce zakażenie odnotowano w sumie u 1 906 632 osób – 47 178 z nich zmarło, 1 560 227 wyzdrowiało. Wykonano w sumie 4 517 537 szczepień.

W powiecie raciborskim jest 19 nowych zakażeń, zmarła jedna osoba.

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie nowego standardu teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. O zamiarze ograniczenia teleporad minister zdrowia Adam Niedzielski informował w ubiegłym tygodniu. – Zdecydowałem się ograniczyć możliwość teleporad. Mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego – mówił. Zgodnie z jego słowami teleporady miałyby zostać prawem pacjenta, ale jeśli z tego prawa nie będzie on chciał skorzystać, lekarz będzie miał obowiązek przyjąć go podczas tradycyjnej wizyty. Zmiany wejdą w życie 16 marca.

Teleporady były jednym z najczęstszych powodów interwencji Rzecznika Praw Pacjenta. Teraz każda osoba, która będzie chciała, by lekarz ją przyjął i zbadał osobiście, będzie miała do tego prawo i przychodnia nie będzie mogła jej tego odmówić. Pierwsza wizyta u lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ zawsze będzie musiała być odbyta osobiście. Teleporada nie będzie wchodziła w grę także wtedy, kiedy pacjent choruje przewlekle i jego stan zdrowia się pogorszy lub pojawią się nowe niepokojące objawy. Teleporada nie może być zastosowana również u pacjenta, u którego jest podejrzenie choroby nowotworowej.

Do tej pory teleporady nie mogły być stosowane u dzieci do 2. roku życia. Teraz wiek małych pacjentów został wydłużony i lekarz musi przyjąć dziecko do 6. roku życia obowiązkowo na wizytę w gabinecie. Od tej zasady jest jeden wyjątek: jeśli to tylko porada kontrolna, wtedy może być ona wykonana w formie teleporady.

Także jeśli pacjent wyraźnie zaznaczy, że chce, by lekarz zbadał go osobiście, przychodnia nie może odmówić przyjęcia go.

W sytuacji, kiedy lekarz nie będzie chciał zobaczyć się z pacjentem, można złożyć skargę do NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta. Więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną telefoniczną informację pacjenta – tel. 800 190 590.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here