Teleporada już nie będzie standardem. Lekarz nie może odmówić badania

lekarz
Fot. freepik.com

Jeśli pacjent wyraźnie zaznaczy, że chce, by lekarz zbadał go osobiście, przychodnia nie może odmówić przyjęcia go. Teleporada nie może także być stosowana w kilku innych przypadkach.

W Polsce odnotowano 17 259 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 3430, śląskiego – 2331 i wielkopolskiego – 1508. Zmarło 110 zakażonych – 25 z powodu COVID-19, natomiast 85 z powodu chorób współistniejących. Wykonano 59 910 testów. W szpitalach przebywa aktualnie 19 654 chorych z COVID-19, pod respiratorami jest 2077 z nich. Dla pacjentów przygotowano w sumie 28 347 łóżek”covidowych” i 2850 respiratorów.

- reklama -

Od początku epidemii w Polsce zakażenie odnotowano w sumie u 1 906 632 osób – 47 178 z nich zmarło, 1 560 227 wyzdrowiało. Wykonano w sumie 4 517 537 szczepień.

W powiecie raciborskim jest 19 nowych zakażeń, zmarła jedna osoba.

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie nowego standardu teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. O zamiarze ograniczenia teleporad minister zdrowia Adam Niedzielski informował w ubiegłym tygodniu. – Zdecydowałem się ograniczyć możliwość teleporad. Mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego – mówił. Zgodnie z jego słowami teleporady miałyby zostać prawem pacjenta, ale jeśli z tego prawa nie będzie on chciał skorzystać, lekarz będzie miał obowiązek przyjąć go podczas tradycyjnej wizyty. Zmiany wejdą w życie 16 marca.

Teleporady były jednym z najczęstszych powodów interwencji Rzecznika Praw Pacjenta. Teraz każda osoba, która będzie chciała, by lekarz ją przyjął i zbadał osobiście, będzie miała do tego prawo i przychodnia nie będzie mogła jej tego odmówić. Pierwsza wizyta u lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ zawsze będzie musiała być odbyta osobiście. Teleporada nie będzie wchodziła w grę także wtedy, kiedy pacjent choruje przewlekle i jego stan zdrowia się pogorszy lub pojawią się nowe niepokojące objawy. Teleporada nie może być zastosowana również u pacjenta, u którego jest podejrzenie choroby nowotworowej.

Do tej pory teleporady nie mogły być stosowane u dzieci do 2. roku życia. Teraz wiek małych pacjentów został wydłużony i lekarz musi przyjąć dziecko do 6. roku życia obowiązkowo na wizytę w gabinecie. Od tej zasady jest jeden wyjątek: jeśli to tylko porada kontrolna, wtedy może być ona wykonana w formie teleporady.

Także jeśli pacjent wyraźnie zaznaczy, że chce, by lekarz zbadał go osobiście, przychodnia nie może odmówić przyjęcia go.

W sytuacji, kiedy lekarz nie będzie chciał zobaczyć się z pacjentem, można złożyć skargę do NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta. Więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną telefoniczną informację pacjenta – tel. 800 190 590.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here