Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich chętnych od 10 maja

koronawirus szczepienia
Fot. freepik.com

– Jeżeli cały proces przebiegnie zgodnie z planem, producenci wywiążą się ze swoich zobowiązań, a Polacy wykażą odpowiedzialność, do sierpnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni w Polsce – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

– Do 10 maja chcemy spowodować, żeby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Słowa te padły dziś, 19 kwietnia, podczas konferencji poprzedzającej otwarcie punktu szczepień powszechnych w Legnicy. Jeszcze w piątek Mateusz Morawiecki mówił, że do 17 maja będą prowadzone zapisy kolejnymi rocznikami. Teraz okazuje się, że program szczepień zostanie uwolniony tydzień wcześniej.

- reklama -

– Jesteśmy gotowi na to, by od 10 maja każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i zapisać się na szczepienie w jednym z ponad 7000 punktów szczepień w całym kraju. Jeżeli cały proces przebiegnie zgodnie z planem, producenci wywiążą się ze swoich zobowiązań, a Polacy wykażą odpowiedzialność – do sierpnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni w Polsce! – napisał później premier na Facebooku.

Jutro ma być ogłoszony nowy kalendarz szczepień. Jednym z rozważanych wariantów jest uwalnianie zapisów całymi dekadami – czyli jednocześnie dla osób urodzonych w jednej dekadzie. Minister Michał Dworczyk poinformował, że od jutra zmienią się też przepisy. Zgodnie z nimi, jeśli będzie niebezpieczeństwo zmarnowania szczepionki, będzie mogła zostać nią zaszczepiona każda osoba powyżej 18. roku życia.

Według obowiązującego kalendarza codziennie od 12 kwietnia do grupy rejestrujących dołącza kolejny, młodszy o rok rocznik. Od dziś zapisywać może się rocznik 1968 (53 lat), we wtorek będzie mógł to uczynić rocznik 1969 (52 lat), w środę rocznik 1970 (51 lat). Kalendarz ustalono według tej zasady do 24 kwietnia, kiedy umówić na szczepienie będą się mogły osoby w wieku 48 lat (rocznik 1973). Kto nie zapisze się w wyznaczonym dniu, może to zrobić później. Czytaj więcej: Kolejne roczniki mogą rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here