Dyplomy 2021. Wystawa prac dyplomowych uczniów Liceum Sztuk Plastycznych [ZDJĘCIA]

dyplomy 2021 liceum sztuk plastycznych raciborz
Dyplomy 2021. Wystawa prac dyplomowych uczniów Liceum Sztuk Plastycznych

– To działanie wieńczące proces kształcenia na etapie szkoły ponadpodstawowej pozwala utrwalić zdobyte doświadczenie, a jednocześnie pomaga uczniom w przyszłej ścieżce edukacyjnej i zawodowej – mówi dr Gabriela Habrom-Rokosz.

We wtorkowe popołudnie na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wernisaż wystawy pt. „Dyplomy 2021”. Nowa ekspozycja prezentowana w zamkowych wnętrzach to prace dyplomowe uczniów IV klasy Liceum Sztuk Plastycznych wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu. Młodzi twórcy po raz kolejny w dawnej siedzibie Piastów prezentują swoje prace. W wydarzeniu oprócz absolwentów wzięli udział m. in. Michał Woś – sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, dyrektor Zamku Piastowskiego Grażyna Wójcik, dyrektor Marzena Kacprowicz oraz nauczyciele ZSO nr 1 oraz rodzice i opiekunowie tegorocznych dyplomantów.

- reklama -

– Pomimo sytuacji, jaka spotkała naszych Absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 w Raciborzu w roku szkolnym 2020/2021, prace dyplomowe z zakresu grafiki warsztatowej oraz projektowania graficznego okazały się stać na bardzo wysokim poziomie zarówno pod kątem technicznym, jak i tematycznym. Tegoroczni dyplomanci przestawili całe spectrum możliwości, na jakie pozwalają techniki graficzne oraz nowe media. Powstały prace z zakresu druku tradycyjnego – noszącego miano szlachetnej techniki zwanej wklęsłodrukiem. Postały również autorskie projekty modowe (street wear) z elementami wypukłodruku. Nie brakowało prac o charakterze cyfrowym przedstawiających fascynację światem SteamPunk oraz bohaterów komiksów Marvell. Zrealizowany został również krótki film animowany oparty o modelowanie 3D w programie Blender – informuje dr Gabriela Habrom-Rokosz, nauczyciel w Liceum Sztuk Plastycznych.

W pracowni fotografii artystycznej powstały projekty o charakterze przekrojowym, tj. od decydującego momentu fotograficznego, śledząc przez pryzmat obiektywu życie miasta podczas pandemii w projekcie „Spojrzenia, czyli foto-migawki z życia miasta” przez fotografię humanistyczną, dotykająca problematyki traktowania zwierząt („Benio! Podaj Łapę!” i „Kontrasty”) czy modową („Kobieta zmienną jest – fotograficzny obraz kobiety na przestrzeni lat w postaci zestawu portretów z elementami kostiumografii”) po kulinarną, czyli „Zdjęcia ze smakiem”. Projekty fotograficzne wykonane zostały w większości w technice cyfrowej, ale także nie zapomniano o korzeniach fotografii tradycyjnej w projekcie „Maska – obraz emocji w kadrze fotograficznym” oraz hybrydowym fotomontażu fotografii z grafiką komputerową w projekcie „Brazylijskie jiu-jitsu w obiektywie – techniki, emocje, ruch”. Bardzo interesującym rozwiązaniem okazał się projekt „Tajemnica sceny – między słowem, gestem i obrazem fotograficznym” ilustrujący interdyscyplinarność sztuki. Natomiast praca dyplomowa na temat: „Szlachetny klejnot w obiektywie – fotografia produktu” dotyka związku natury jako źródła inspiracji ze sztuką, w tym przypadku zdobniczą.

– Z każdym rokiem dążymy do tego by, jak najlepiej podsumować kilkuletnią edukację łączącą teorię ogólnokształcącą i artystyczną z praktycznym warsztatem twórczym, wieńcząc ten proces projektem dyplomowym. To działanie wieńczące proces kształcenia na etapie szkoły ponadpodstawowej pozwala utrwalić zdobyte doświadczenie, a jednocześnie pomaga uczniom w przyszłej ścieżce edukacyjnej i zawodowej – dodaje dr Gabriela Habrom-Rokosz.

fot. Zamek Piastowski
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here