Unijny Certyfikat Covid: Jakie przepisy obowiązują w poszczególnych krajach?

koronawirus podroz
Fot. freepik.com

Oprócz 27 państw UE certyfikat będzie działał także w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Do niektórych krajów można się wybrać bez konieczności okazywania certyfikatu szczepień, dowodu na przejście choroby czy wyników testów.

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej ma być uznawany Unijny Certyfikat Covid. Zawiera informacje o szczepieniu, przejściu COVID-19 lub negatywnym teście i ma ułatwiać podróże po Europie. W wielu krajach jego okazanie jest też warunkiem wstępu na wydarzenia. Certyfikat jest darmowy, może mieć formę papierową lub cyfrową – wyświetlany w aplikacji na smartfonie. Zawsze ma kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE.

- reklama -

Wystawiany w Polsce certyfikat potwierdzający zaszczepienie jest ważny przez 365 dni od 14. dnia po podaniu drugiej dawki lub zastrzyku jednodawkowym preparatem. Certyfikat o przejściu infekcji jest ważny od 11. do 180. dnia po uzyskaniu wyniku testu PCR potwierdzającego zakażenie. Zaświadczenie o teście jest ważne przez 48 godzin. Akceptowane są badania metodą PCR oraz antygenowe.

UCC jest dostępny w aplikacjach mojeIKP i mObywatel – czytaj więcej: Unijny Certyfikat COVID już w aplikacji mObywatel. Można również pobrać certyfikat ze swojego Internetowego Konta Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i go wydrukować.

Podstawowym celem wprowadzenia certyfikatów jest ułatwienie przemieszczania się po Europie, trzeba jednak pamiętać, że o regulacjach dotyczących wjazdu do poszczególnych krajów lub innych sytuacji ostatecznie decydują władze państw lub regionów Unii. Certyfikatu nie należy mylić z paszportem lub dowodem tożsamości, który nadal jest potrzebny przy przekraczaniu granic krajów UE niebędących w strefie Schengen.

Jakie przepisy obowiązują w poszczególnych krajach? Do Czech z Polski można wjechać bez konieczności przedstawiania zaświadczeń sanitarnych. Wewnątrz kraju certyfikat jest niezbędny przy meldowaniu się w hotelach, wejściach do muzeów czy galerii. Zaświadczenie powinni też mieć przy sobie klienci restauracji, barów czy kawiarni. Personel lokali gastronomicznych nie ma jednak obowiązku ani prawa sprawdzania certyfikatów – mogą to robić funkcjonariusze policji i pracownicy służb sanitarnych. Na Słowacji system UCC nie został jeszcze w pełni wdrożony. Turyści z Polski mogą jednak wjechać do tego kraju, przedstawiając każdy rodzaj zaświadczenia. W zależności od sytuacji epidemicznej w konkretnym regionie certyfikaty mogą być też wymagane przy wejściu do sklepów, restauracji czy na imprezy kulturalne.

Do Niemiec z Polski można podróżować bez ograniczeń sanitarnych. Przepisy dotyczące przedstawiania certyfikatów przy wejściu do różnych miejsc publicznych różnią się w zależności od kraju związkowego. Wjeżdżając do Austrii, można się wylegitymować każdym rodzajem certyfikatu. W kraju zaświadczenie jest też warunkiem wstępu do restauracji, hoteli, siłowni i basenów, teatrów i sal koncertowych oraz zakładów fryzjerskich czy kosmetycznych. Certyfikat należy też okazywać przy wejściu na imprezy masowe na świeżym powietrzu. We Francji przy przekraczaniu granicy uznawany jest certyfikat szczepień i testów. Wewnątrz kraju zaświadczenie jest wymagane od uczestników imprez masowych, w których bierze udział ponad tysiąc osób. Certyfikat nie jest potrzebny, by korzystać ze sklepów, restauracji czy hoteli. We Włoszech przy wjeździe akceptowane są wszystkie formy certyfikatu. Zaświadczenia są także wymagane od uczestników wesel i wydarzeń masowych.

Hiszpania przy wjeździe nie wymaga od Polaków testów i zaświadczeń o szczepieniu. Wewnątrz kraju certyfikat umożliwia wejście na imprezy masowe jak koncerty czy dyskoteki. Do Grecji również można pojechać z każdym certyfikatem. W samej Grecji świadectwo szczepień, przejścia COVID-19 lub negatywnego wyniku badania jest też wymagane od wszystkich pasażerów promów i samolotów udających się z kontynentalnej części tego kraju na jego wyspy.

Przy wjeździe do Bułgarii akceptowane są wszystkie formy certyfikatu. Podróżując do Portugalii, należy wylegitymować się negatywnym wynikiem testu antygenowego lub PCR. Świadectwo szczepień lub zaświadczenie o przejściu COVID-19 zwalnia z testu przy locie na Maderę. Wewnątrz kraju UCC jest wymagany przy przemieszczaniu się między najbardziej dotkniętymi przez epidemię powiatami. Wspólne europejskie zaświadczenie pozwala też bez żadnych ograniczeń korzystać z lokali gastronomicznych i uczestniczyć w imprezach masowych.

Do Danii podróżni z Polski mogą wjechać, przedstawiając każdy rodzaj certyfikatu. Wewnątrz kraju zaświadczenie jest też potrzebne przy wejściu do restauracji, kina, basenu oraz w innych miejscach, gdzie gromadzi się większa liczba osób. Do Słowenii mieszkańcy Polski mogą wjechać bez przedstawiania żadnych zaświadczeń sanitarnych. Jednak by korzystać z infrastruktury turystycznej w tym kraju, np. hoteli, kampingów, sal wewnątrz restauracji, dyskotek czy innych miejsc rozrywki, trzeba okazać jedną z form europejskiego certyfikatu.

Do Chorwacji, Rumunii, na Cypr czy na Litwę z Polski można się wybrać bez konieczności okazywania certyfikatu szczepień, dowodu na przejście choroby czy wyników testów.

Oprócz 27 państw UE certyfikat będzie działał także w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Podróżując do większości krajów europejskich, trzeba także wypełnić formularz lokalizacyjny, często dostępny online.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here