Specjaliści z IPN odnaleźli w Raciborzu szczątki poszukiwanych osób

IPN
Fot. A. Kondracki/IPN

W dniach 21 czerwca – 2 lipca na cmentarzu parafialnym Jeruzalem w Raciborzu Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadziło drugi etap prac poszukiwawczych. Celem badań było odnalezienie szczątków ofiar komunizmu, straconych i zmarłych w raciborskim więzieniu w latach 1947-1952.

Po wojnie Więzienie Centralne w Raciborzu przyjmowało skazanych z całej Polski, w tym także osoby karane za działalność niepodległościową. Większość osadzonych, którzy zmarli w latach 1945-1956, prawdopodobnie z powodu gruźlicy, pogrzebano na cmentarzu Jeruzalem. Jak mówią eksperci z IPN nekropolia jest wyjątkowa ze względu na zachowane na jej tyłach, w niemal nienaruszonym stanie, powojenne pochówki, co umożliwia badanie archeologiczne w pierwotnym ułożeniu spoczynkowym. – Największą trudnością tego etapu poszukiwań jest odtworzenie jednej z ostatnich kwater cmentarza, zasypanej grubą warstwą ziemi i całkowicie zniwelowanej. Pomaga tu porównanie dawnych zdjęć lotniczych ze współczesnymi zdjęciami satelitarnymi, a zwłaszcza odnajdywane pod nasypem stele betonowe – wyjaśniają eksperci z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

- reklama -

Efektem prac poszukiwawczych jest odnalezienie w typowanych miejscach szczątek sześciu osób. Kontekst archeologiczny i analiza antropologiczna wykazały, że mogą to być straceni i zmarli w latach 1947-1952 w raciborskim więzieniu poszukiwani. Szczątki zostaną teraz poddane dalszym badaniom, w tym identyfikacji genetycznej.

https://www.facebook.com/poszukiwaniaipn/posts/172247358276091

 

/źródło: IPN oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here