Mroczne wzgórze w Wodzisławiu Śląskim odkryje tajemnice. Ruszyły prace archeologiczne

Wodzisław
fot. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Galgenberg to jedno z najbardziej mrocznych miejsc na terenie Wodzisławia Śląskiego. Tajemnice wzgórza przy ul. Górnej odkrywają pracownicy wodzisławskiego Muzeum.

Od średniowiecza do połowy XVIII wieku wykonywano w tym miejscu egzekucje na skazanych. W czasie II RP na Galgenbergu znajdował się punkt obserwacyjny strony przeciwlotniczej, natomiast podczas II wojny światowej pojawiły się plany stworzenia w tej lokalizacji parku pamięci zasłużonych Niemców. W ostatnich latach porośnięte drzewami wzgórze było miejscem spotkań drużyn harcerskich.

- reklama -

Jak doszło do tego, że Góra Wisielcza zostanie zbadana? Ten temat podjęto podczas posiedzenia komisji budżetu w grudniu 2020 roku. – Ciekawym miejscem do przeprowadzenia badań archeologicznych jest również Galgenberg. Moglibyśmy wówczas poznać, w jaki sposób kształtował się wymiar sprawiedliwości na terenie naszego miasta – zaznaczył dyrektor miejskiego Muzeum Sławomir Kulpa. – Jest to miejsce mroczne, ale i tajemnicze. W tamtych czasach skazanych na śmierć nie chowano, dlatego oni tam do dzisiaj spoczywają – uzupełnił. Na prace archeologiczne Szubienicznego Wzgórza radni przeznaczyli 35 tys. zł.

/UM Wodzisław Śląski oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here