Premier RP: Polskę najprawdopodobniej czeka czwarta fala. Mamy jednak dzisiaj tarczę

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki podkreślił, że aktualnie ponad 99% zgonów wśród chorych na COVID-19 dotyczy osób niezaszczepionych. – Czy trzeba lepszego dowodu na to, że szczepienia działają naprawdę skutecznie? – zapytał.

Premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia II etapu obwodnicy Kępna był pytany przez dziennikarzy o poziom zaszczepienia w kraju i możliwość czwartej fali. – Mamy wykonanych blisko 36 mln szczepień. To zakłada, że ponad 17 mln osób zostało zaszczepionych dwiema dawkami i część osób jeszcze oczekuje na przyjęcie drugiej dawki – powiedział. Szef rządu zapewnił, że „cała infrastruktura szczepień, a więc cały system, jest gotowy do przyjmowania zgłoszeń ich dystrybucji”. – Infrastruktura wykonawcza szczepień jest gotowa do przyjęcia ok. 700 tys. pacjentów dziennie, to oznacza, że w ciągu tygodnia blisko 5 mln osób, a w ciągu dwóch tygodni blisko 10 mln osób, może zostać zaszczepionych – tłumaczył.

- reklama -

Mateusz Morawiecki jednocześnie podkreślił, że aktualnie ponad 99% zgonów wśród chorych na COVID-19 dotyczy osób niezaszczepionych. – Czy trzeba lepszego dowodu na to, że szczepienia działają naprawdę skutecznie? – zapytał.

Wskazując na liczbę zakażeń we Francji, w Wielkiej Brytanii, Finlandii czy w Hiszpanii, szef rządu powiedział, że „najprawdopodobniej wraz z powrotami obywateli z wakacji czeka Polskę czwarta fala koronawirusa”. – Mamy jednak dzisiaj tarczę, jaką jest program szczepień – oświadczył premier. Jak zaznaczył, kraju jest wystarczająca liczba szczepionek dla każdego, kto zechce się zaszczepić w dogodnym dla niego terminie.

Premier poinformował także, że policja prowadzi nadzór i zapewnia zwiększony poziom bezpieczeństwa nad placówkami szczepiennymi zarówno jeśli chodzi o punkty mobilne, jak i stacjonarne, a w ostatnim czasie incydentów skierowanych przeciwko placówkom jest znaczenie mniej. Powiedział, że zadysponował większe siły policyjny do ochrony punktów szczepień.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here