Uroczystość odsłonięcia Tablicy Pamięci Radlińskich Policjantów zamordowanych w Katyniu [ZDJĘCIA]

Radlin
Tak mieszkańcy Radlina dziękują obrońcom, którzy swoje życie oddali w obronie Ojczyzny zaatakowanej przez zaborców.

17 września na radlińskim cmentarzu parafialnym odbyła się uroczystość odsłonięcia Tablicy Pamięci Radlińskich Policjantów zamordowanych w Katyniu. 

17 września 2021 r. Zastępca Komendanta wodzisławskiej Policji nadkomisarz Marek Ryszka oraz funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Radlinie, w tym Komendant Komisariatu komisarz Łukasz Beńko wzięli udział w uroczystym odsłonięciu Tablicy Pamięci Radlińskich Policjantów zamordowanych w Katyniu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w kościele w Głożynach, następnie na cmentarzu parafialnym odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy. Komendant Komisariatu Policji w Radlinie wygłosił okolicznościowe przemówienie. Po uroczystym odsłonięciu tablicy, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wodzisławiu Śląskim złożył kwiaty i oddał honor zamordowanym policjantom. Mundurowych upamiętniono dzięki staraniom Harcerskiego Kręgu Seniora „Skaut” w Radlinie. Współorganizatorem uroczystości był Urząd Miasta Radlin.

- reklama -

Trochę historii

W 1940 roku zamordowano dwunastu polskich policjantów, urodzonych i pracujących w Radlinie w okresie od odzyskania przez Polskę niepodległości na Śląsku w 1922 roku do jej ponownej utraty po czwartym rozbiorze Polski w 1939 roku. 17 września 2021 roku, w 82. rocznicę napaści państwa rosyjskiego na Polskę, przy Dębie Katyńskim została odsłonięta pamiątkowa tablica. Tak mieszkańcy Radlina podziękowali obrońcom, którzy swoje życie oddali w obronie Ojczyzny.

/KPP Wodzisław Śląski oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here