Nie będzie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. „Trzeba doprowadzić do zmian postaw społecznych”

koronawirus szczepienie
Fot. freepik.com

Ministerstwo Zdrowia nie planuje wprowadzać obowiązkowego szczepienia dla jakiejkolwiek grupy, np. dla medyków. Szczepienia cały czas są i mają być dobrowolne.

Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień, był pytany przez dziennikarzy o możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19. – W tej chwili absolutnie nie ma mowy o wprowadzeniu przymusowych czy obowiązkowych szczepień – zapewnił. Przypomniał, że w kwestii szczepień rząd od początku podkreślał konieczność przeprowadzenia pewnego procesu, którego efektem będzie zmiana postaw społecznych. – Bo dorośli Polacy nie są przyzwyczajeni do szczepień, widać to najlepiej po wynikach szczepień na grypę – zauważył.

- reklama -

Przypominał, że w rankingu realizowanym przez OECD Polska jest na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o szczepienia osób dorosłych przeciwko grypie. – Jeżeli chodzi o szczepienia przeciw COVID-19, jest to trochę lepszy wynik, ale też daleko niesatysfakcjonujący – podkreślił szef KPRM.

Zdaniem Michała Dworczyka tego rodzaju spraw nie da się rozwiązać w sposób „nakazowo-rozdzielczy”. – Tu trzeba doprowadzić do zmian postaw społecznych. Polacy muszą przekonać się, że szczepienia są jedyną drogą do tego, żeby wyjść ostatecznie z pandemii – podkreślił.

Ministerstwo Zdrowia nie planuje wprowadzać obowiązkowego szczepienia dla jakiejkolwiek grupy, np. dla medyków. Szczepienia cały czas są i mają być dobrowolne.

Trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer lub Moderna dla osób o poważnie osłabionym systemie odpornościowym rekomendowała na początku października Europejska Agencja Leków. W Polsce od 2 listopada będą wystawiane skierowania dla wszystkich, którzy skończyli 18 lat i od ich podstawowego szczepienia minęło sześć miesięcy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj