Jak zadbać o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych?

Uroczystość Wszystkich Świętych

By każdy mógł bezpiecznie dojechać i wrócić z odwiedzin grobów swoich bliskich, w całej Polsce prowadzona jest akcja „Znicz 2021”. Jest to również czas, w którym należy zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców.

Już jutro Wszystkich Świętych – to czas, w którym wiele osób odwiedza groby najbliższych. Ruch na drogach będzie coraz większy, szczególnie w pobliżu cmentarzy, dlatego należy zadbać o własne bezpieczeństwo. W ramach policyjnej akcji „Znicz 2021” mundurowi sprawdzać będą stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. – Pamiętajmy o podstawowych zasadach: dostosujmy prędkość pojazdów do warunków panujących na drodze i pamiętajmy o zachowaniu odstępu między samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania. Apelujemy też do tych kierowców, którzy wybierają się w dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej. Planując podróż, warto sprawdzić wcześniej trasę przejazdu oraz ewentualne utrudnienia, jakie mogą się pojawić na różnych odcinkach. W wielu miejscach pojawiły się zmiany organizacyjne, niektóre ulice zostały wyłączone całkowicie z ruchu, o czym informują znaki drogowe. Na pobłażliwość policjantów nie mają co liczyć kierujący, którzy zdecydują się usiąść za kierownicą pod wpływem alkoholu lub narkotyków – apeluje policja.

- reklama -

Piesi powinni korzystać z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza. Przed wejściem na jezdnię trzeba zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Mimo że prawo wymaga noszenia odblasków wyłącznie poza obszarem zabudowanym, policja zachęca, by nosić je zawsze. Pieszy w ciemnym ubraniu i po zmroku staje się widoczny dla kierowcy z odległości około 30 m, natomiast jeśli ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 m.

– Uważajmy również na złodziei, dla których to czas wzmożonej aktywności. Wybierając się na cmentarz, nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, zadbajmy również o nasze mieszkania – czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja! – podkreślają policjanci.

W pobliżu nekropoli oprócz patroli ruchu drogowego, pojawią się policjanci nieumundurowani, którzy będą zwracać uwagę na kieszonkowców i innych sprawców przestępstw chcących wykorzystać czyjąś nieuwagę i roztargnienie.

Czytaj także: Racibórz: Zmiana organizacji ruchu i kursowanie autobusów 1 listopada

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj