Obcokrajowcy nie mają trudności ze zdobyciem pracy w Polsce

praca magazyn
Praca. Fot. freepik.com

Najwięcej zezwoleń na pracę wydano w woj. mazowieckim – ponad 104,1 tys. Następne w zestawieniu są: wielkopolskie – 57,8 tys., łódzkie – 53,2 tys. i śląskie – 48,7 tys.

W 2021 r. w Polsce wydano cudzoziemcom ponad 500 tys. zezwoleń na pracę – o 22% więcej niż rok wcześniej i ponad 13% więcej niż w 2019 r. Jak mówią eksperci, Polska jest gospodarką zerowego bezrobocia. Firmy mają więc problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza do prac mniej płatnych, wymagających niższych kwalifikacji. Jednocześnie cudzoziemcy nie mają trudności ze zdobyciem zajęcia w Polsce.

- reklama -

Obywatele Ukrainy otrzymali prawie 324 tys. zezwoleń. Było to więcej niż w 2020 r., ale mniej niż w 2019 r. Dla obywateli Ukrainy jest częściowo otwarty rynek niemiecki, ponadto Słowacja i Czechy zrobiły w ostatnich pięciu latach znacznie więcej ruchów ułatwiających pracę Ukraińców niż Polska. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują Białorusini – 34,7 tys., obywatele Indii – 15,3 tys., Uzbekistanu – 15 tys., Filipin – 13,2 tys. i Nepalu – 10,8 tys.

W perspektywie trzech-czterech lat brak ludzi do pracy stanie się strategicznym problemem polskiej gospodarki. Nie jest wykluczone, że jeśli Polska sobie z tym nie poradzi, to zacznie się wolniej rozwijać.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj