Obniżka VAT na żywność i paliwa. Mimo to ceny pójdą w górę?

koronawirus zakupy sklep
Fot. freepik.com

Niższe stawki będą obowiązywać do 31 lipca. Szacuje się, że spadek dochodów budżetu państwa z tytułu obniżki VAT wyniesie ok. 11,6 mld zł.

1 lutego weszła w życie tarcza antyinflacyjna 2.0, zgodnie z którą artykuły żywnościowe i napoje będące opodatkowane stawką 5% zostaną objęte 0% stawką VAT. Są to: warzywa i owoce oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, zboża, napoje zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego oraz napoje mleczne i mleka roślinne. Niższa będzie też stawka VAT na paliwa silnikowe, gaz i nawozy.

- reklama -

Ekonomiści podkreślają, że dotychczas obniżki VAT wykorzystywane były głównie do pobudzenia popytu konsumpcyjnego – który w Polsce obecnie jest na wysokim poziomie – a nie do obniżenia inflacji. Ponadto podstawowe artykuły żywnościowe charakteryzują się relatywnie niskimi marżami. Takie firmy mają tendencję do słabszego przeniesienia obniżki VAT na ceny, a później silniejszego podniesienia cen ze względu na jego podwyżkę do pierwotnego poziomu. Znaczenie ma także konkurencja na danym rynku.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj